ЯК ПИШЕТЬСЯ СЛОВО НЕ ЗРОБИВШИ?

Як пишеться слово "не зробивши"?

Ви, напевно, чули про ворога бездоганної грамотності – частку "не". Вона або разом, або окремо іноді може перетворити лагідну істоту на лютого звіра, а справжнього господаря на гуляку, і хтозна з чого зрозуміти, в якому випадку "цілуваються", а з яким "б'ються". "Не зробивши" – один із тих випадків, коли "грамотій" і "безграмотний" мовчать в один голос. Цікаво? Тоді давайте розбиратися.

"Не" з дієприкметниковими зворотами

Найперший і один з найбільш очевидних моментів — якщо дієприкметниковий зворот стоїть після пояснюваного слова, ми пишемо "не" разом.

Приклад:

 • "Киянин не зробивши жодного пострілу, вирушив додому".

"Киянин" пояснюється "не зробивши жодного пострілу", тому "не" пишемо разом.

"Не" з дієприкметниковими зворотами

Якщо ви намагаєтеся визначити, чи пишеться "не" з дієприкметниковим зворотом разом чи окремо, згадайте дієслово, від якого утворено дієприкметник. Якщо це дієслово без префікса, то "не" буде написано разом, а якщо з префіксом, "не" — окремо. Виходить, що правопис "не" з дієприкметниковими зворотами залежить від утворення дієприкметника.

Приклад:

 1. "Я не зробивши нічого, лежав і дивився в стелю".
 2. "Я не переробивши роботу, пішов додому".

У першому випадку "не" пишемо разом, бо "робити" — дієслово без префікса. А в другому випадку "не" пишемо окремо, бо "переробляти" — дієслово з префіксом.

Винятки

Є деякі винятки із правил. Наприклад, правопис деяких слів уже усталився, і вони пишуться разом з "не":

 • нездужаючий,
 • непокоячись,
 • невпинно,
 • невимовно,
 • негайно.

"Не" з дієприкметниковими зворотами і союзами "а", "але"

Дуже часто дієприкметниковий зворот з "не" з'єднується з головним словом за допомогою противильних союзів "а" або "але". Зрозуміло, що в цьому випадку "не" пишеться окремо.

Приклад:

 • "Депутат не зробив жодної помилки, а вийшов до виборців".

Правопис "не" з дієприкметниковими зворотами в різних частинах мови

У дієприкметникових зворотах треба розрізняти, до якої частини мови належить дієприкметник. Якщо дієприкметник є частиною складної форми дієслова, "не" з ним пишеться окремо. Якщо ж дієприкметник перейшов в іншу частину мови, то "не" з ним пишеться разом.

Приклад:

 • "Пообіцявши, він не прийшов на зустріч".
 • "Не прийшов на зустріч, він порушив обіцянку".

У першому випадку "не" пишемо окремо, бо "пообіцявши" — дієприкметник, що є частиною складної форми дієслова. У другому випадку "не" пишемо разом, бо "не прийшов" — це дієприкметник, що перейшов в іншу частину мови.

Висновок

Дієприкметниковий зворот з "не" — це досить складна тема, але, якщо розібратися в нюансах, написання буде зрозуміле. Отже, не лінуйтеся читати, аналізувати і збагачувати свій словниковий запас. І не забувайте, що це лише мала частина того, що можна дізнатися про нашу мову. Тож постійно вдосконалюйтеся, читайте художню і наукову літературу, спілкуйтеся з освіченими людьми і пам'ятайте, що знання мови — це ключ до успіху в усіх сферах життя.

Поширені запитання

 1. Як пишеться "не" з дієприкметниковими зворотами?
 2. У яких випадках "не" з дієприкметниковими зворотами пишеться разом?
 3. У яких випадках "не" з дієприкметниковими зворотами пишеться окремо?
 4. Як визначити, до якої частини мови належить дієприкметник у дієприкметниковому звороті?
 5. Як правильно писати "не" з дієприкметниковими зворотами в різних частинах мови?

Тоже интересно