ЯК ПРАВИЛЬНО ВИЗНАЧИТИ ПРІОРИТЕТИ ПРИ ВСТУПІ?

Як правильно визначити пріоритети при вступі?

Здається, вступна кампанія – позаду, і юний абітурієнт уже не один раз обміркував, ким і де він хоче стати. Серйозний крок зроблено, але цього недостатньо. Тепер потрібно визначитися з пріоритетами вступу. Начебто все просто: потрібно вибрати три заклади вищої освіти, насамперед туди, куди мрієш дістатися найбільше. Але це лише в теорії. Як бути, якщо до всіх трьох треба подавати документи одночасно, а абітурієнт всього один і копію паспорта у нього точно не заберуть?

Вибір пріоритетного ЗВО: три ключових моменти

Вступна кампанія схожа на шахову партію, де необхідно продумувати кожен наступний крок, і мрію стати королем своєї спеціальності варто підкріплювати тверезим розрахунком. Отже, що потрібно врахувати, коли обираєш свій пріоритетний заклад вищої освіти?

1. Рівень складності вступних випробувань

Не всі везунчики здобувають 200 балів з усіх трьох предметів національного мультипредметного тесту. До того ж за високий бал доведеться зійтися у запеклій боротьбі з тисячами таких самих 200-бальників, що істотно зменшить шанси на вступ.

2. Наявність пільг

Здавалося б, за високий бал у НМТ не тільки боротьба лютіша, а й фінальна нагорода краща. І це не завжди так. Деякі навчальні заклади надають першокурсникам, які вступили на бюджет без пільг, підвищену стипендію упродовж першого семестру. У декого новоспечених студентів є пільги на проживання у гуртожитку. Такі бонуси теж варто враховувати.

3. Географічне розташування ЗВО

Навчання в іншому місті – це випробування для юнака чи дівчини, які звикли жити під батьківським крилом. Винаймання житла та харчування часто стають серйозною статтею витрат, на яку далеко не всі можуть собі дозволити. Тому про місцезнаходження ЗВО теж треба подумати заздалегідь.

Які заклади вищої освіти обрати пріоритетними?

Критеріїв вибору пріоритетних ЗВО багато. Хтось мріє про закордонну освіту і намагається отримати грант на навчання. Хтось вибирає не заклад вищої освіти, а спеціальність і подає документи в усі ЗВО, які надають таку можливість. Тоді як інші обирають той виш, де вже навчаються їхні родичі чи друзі, чи той, у якому працюють відомі фахівці.

Багато хто хоче навчатися в столиці та протягом кількох років юнацького життя відчувати особливий колорит київських вулиць. Однак мегаполіс безжально висмоктує гроші, тому слід бути готовим до того, що батькам доведеться взяти на себе фінансовий тягар.

Як визначитися з пріоритетами?

Отже, у випускника є три флагмани, а визначитися з послідовністю, у якій подавати документи, важко. На допомогу абітурієнту варто залучити батьків. Вони краще орієнтуються у фінансових питаннях, краще розуміють потреби та можливості свого чада, та нададуть вчасну підтримку, яка так необхідна під час цієї стресової ситуації.

Коли батьки разом з дитиною сідають за стіл з бланком пріоритетів, варто в першу чергу звернути увагу на три пункти:

 • рівень складності вступних випробувань;
 • наявність пільг для абітурієнтів;
 • географічне розташування навчального закладу.

Будьте реалістами

Думка батьків може і не збігтися з бажаннями їхнього чада. У такому разі можна провести невелику гру, яка допоможе прийти до компромісу, і кожен зможе зважитись на поступки:

 1. Розпишіть чотири варіанти, після чого проаналізуйте можливості вступу до кожного з них.
 2. Порадьте юнакові чи дівчині поставити на перше місце вищий навчальний заклад, у якому їм вступити буде найлегше, але при цьому спеціалізація їх цікавить.
 3. Далі розташуйте ті заклади вищої освіти, де абітурієнту вступити буде трохи складніше, але які найбільше відповідають його мріям.

Таку гру варто провести з кожним із трьох пріоритетних ЗВО.

Перед тим, як заповнити бланк пріоритетів, батьки мають обговорити з дитиною такі питання:

 • з яким рівнем складності вступних випробувань точно не впоратися?
 • які ЗВО точно не розглядатимуться?
 • скільки батьки можуть виділити грошей на навчання дитини?
 • де абітурієнт хотів би вчитися: ближче до батьківського дому чи у великому мегаполісі?
 • які конкретно спеціальності з вибраної галузі найбільше приваблюють, а які взагалі не розглядаються?

Навіть якщо абітурієнт пройшов досить складний шлях, підготувався до вступних випробувань і вже майже почуває себе студентом/студенткою, треба ще раз зважити всі за і проти, написати два-три найбільш пріоритетних варіанти і добре подумати, наскільки реальними є його перспективи: вступити на обрану спеціальність, здобути професію, знайти гідну роботу. І лише після цього наважитися та зробити остаточний вибір, який буде найбільш вигідним та раціональним рішенням у його майбутньому.

Висновок

Абитриєнту та його батькам потрібно проаналізувати весь перелік ЗВО, зважаючи на різні критерії, зокрема ті, що названі в цій статті. Також необхідно враховувати власні можливості та шанси, добре обміркувати та зробити правильний вибір.

Часті запитання:

 1. Як правильно визначити пріоритети при вступі?
 2. Які критерії слід враховувати під час вибору пріоритетного ЗВО?
 3. Як знайти компроміс між бажаннями абітурієнта та можливостями батьків?
 4. Як заповнити бланк пріоритетів?
 5. Як дізнатися шанси вступу до обраного ЗВО?

Тоже интересно