З чим порівнюють ліси?
Недарма ліси нерідко порівнюють з легенями планети. Адже дерева, поряд з іншими зеленими рослинами, є джерелом кисню на Землі. Навіть поодиноке велике дерево здатне виробляти за день стільки кисню, скільки потрібно трьом-чотирьом людям для дихання. Хемейн Паркер, американський еколог, навіть порівняв ліси з гігантськими хімічними заводами, які переробляють вуглекислий газ в життєдайний кисень. Як ви гадаєте, чи є на нашій планеті ще якісь схожі «хімічні заводи»?
Ліси також можна порівняти з гігантськими фабриками з очищення води. Вони утримують воду в землі, зупиняючи її швидкий збіг. Проходячи крізь товщу землі, в тому числі коріння дерев, вода звільняється від забруднень. В результаті до річок і водойм потрапляє вода значно менш забруднена, ніж та, що пройшла по відкритій поверхні землі. Гарною аналогією тут послужать нирки у тварин і людей. Ці органи також очищають кров від забруднень.
А ще ліси можна порівняти з величезними «буферними зонами», які захищають землю від шкідливих впливів. Наприклад, дерева затримують пил і сажу, очищаючи повітря. Крім того, вони захищають ґрунт від ерозії, не дозволяючи вітрам і воді її розмивати. Також ліси регулюють клімат, врівноважуючи температуру і вологість повітря. А ще ліси забезпечують відпочинок і дарують натхнення людям. Вони подібні до великих парків, де можна приємно провести час і набратися сил, гуляючи по доріжках і слухаючи спів птахів.
Великий екологічний фільтр планети
Ліси знаходяться в самому центрі харчового ланцюга. Рослини, що ростуть у лісі, є їжею для тварин, тварини в свою чергу є їжею для інших тварин, і так далі. Окрім іншого, в лісі живуть і дрібні організми: комахи, черв'яки, гриби, бактерії. Вони розкладають мертве рослини і тварини, перетворюючи органічну речовину в мінеральні елементи, які необхідні для росту нових рослин.
Зелений океан планети
Ліси Землі займають величезну площу, порівнянну з площею всіх океанів. Ліси поглинають близько 30% вуглекислого газу, що виділяється в атмосферу від спалювання нафти, газу та вугілля. Крім того, дерева виділяють в атмосферу кисень, який необхідний для дихання. Тому ліси назвали зеленими легенями планети.
Питання, що часто задаються
- Чому ліси важливі для планети?
- Як ліси впливають на клімат?
- Як ліси впливають на водні ресурси?
- Чи можна порівняти ліс з легенями планети?
- Що загрожує лісам і який ми можемо зробити внесок в збереження лісів?