Янушпільський район: подорож у минуле
Янушпільський район – адміністративно-територіальна одиниця Української РСР, що існувала з 1923 по 1957 роки. Районний центр – смт Янушпіль (з 1946 року – Іванопіль).
Історія
Район створено 7 березня 1923 року в складі Житомирської округи. З 5 вересня 1925 року ввійшов до складу Бердичівської округи, а з 3 червня 1930 року – до складу УСРР. З 27 лютого 1932 року – у складі Вінницької області. З 22 вересня 1937 року – у складі Житомирської області. Указом Президії Верховної Ради УРСР від 30 грудня 1956 року Янушпільський район розформовано, а його територію приєднано до сусідніх Новоушицького та Літинського районів.
Географія
Янушпільський район займав площу 0,8 тис. кв. км. Територія району розташовувалася в центральній частині Житомирської області, в межах Придніпровської височини. Поверхня рівнинна, порізана невеликими долинами річок Південний Буг, Соб, Случ.
Клімат
Клімат помірно континентальний, з теплим літом і м'якою зимою. Середня температура січня -6,5 °С, липня – 19,5 °С. Опадів 500-600 мм на рік.
Ґрунти
Ґрунти переважно чорноземні, є також лучно-чорноземні та дерново-підзолисті ґрунти.
Рослинність
Рослинність лісостепова, з переважанням дубово-грабових лісів.
Тваринний світ
Тваринний світ Янушпільського району різноманітний. Тут мешкають вовки, лисиці, зайці, білки, куниці, кабани, козулі, лосі.
Населення
За даними перепису населення 1939 року, в Янушпільському районі проживало 57 тис. осіб, з яких українці становили 98%.
Економіка
В економіці району переважало сільське господарство. Основними культурами, що вирощувалися, були пшениця, жито, ячмінь, овес, гречка, просо, картопля і льон. Розвивалися також садівництво і тваринництво. Промисловість представлена в основному переробкою сільськогосподарської продукції. Діяли маслозавод, спиртовий завод, цегельний завод, крохмальний завод.
Транспорт
Транспортні зв'язки Янушпільського району здійснювалися залізницею, автомобільними шляхами і річковим транспортом. Через район проходила залізнична лінія Житомир-Вінниця.
Культура
У районі діяли 10 середніх і 35 початкових шкіл, 12 бібліотек, 10 клубів, 5 кінотеатрів. Виходила районна газета "Колгоспник Янушпільщини".
Пам'ятки архітектури
До пам'яток архітектури Янушпільського району відносяться Свято-Успенська церква в селі Янушпіль (1808), Троїцька церква в селі Пеньки (1794), Покровська церква в селі Слобода-Янушпільська (1800).
Висновок
Янушпільський район був одним з найменших районів Житомирської області. За час свого існування район пережив багато змін. Він був ліквідований у 1957 році, але його історія та пам'ятки залишилися в пам'яті у людей, що тут проживали.
Часті питання
- Коли був створений Янушпільський район?
- В якому складі знаходився район під час свого існування?
- Яка була площа району?
- Який був клімат у районі?
- Які були основні галузі економіки в районі?