Сухоребрик гладкий

Сухоребрик гладкий, сухоребрик іріо, сухоребрик іріо (Sisymbrium irio)

Українське ботанічне видове ім'я, йорж очеретяний, жовтий, походить від старовинної української назви Sisymbrium irio L., яка орієнтується на подібність насіння рослини до бічних голок риби-йоржа. В англійській мові рослину називають London Rocket (лодонський салат).

Ботанічний опис

Сухоребрик glaucus – однорічна трав'яниста рослина заввишки 20-70 см. Стебла прямостоячі, розгалужені, голі або опушені простими волосками. Розетка прикореневого листя з'являється на початку вегетації. Листя подовжено-ланцетні, дрібнозубчасті, сидячі. Стеблові листки дрібніші, менш розсічені, з вузькими, цілісними частками. Квітки невеликі, жовті, двостатеві, радіально-симетричні.

Плоди – стручки довжиною 1,5-2,5 см, бічні грані стручка зазвичай опуклі. У Флорі Радянського Союзу описано 20 підвидів сухоребрика гладкого, з них 6 підвидів відзначені у флорі України.

Біологічні особливості

Йорж очеретяний – посухостійкий і холодостійкий бур'ян. Невибаглива до ґрунтів, добре росте на піщаних, глинистих та родючих ґрунтах. Віддає перевагу легким ґрунтам. Росте, як правило, невеликими групами, на пустирях, смітниках, вздовж доріг, річок, у заростях чагарників.

Поширення

Сухоребрик гладкий – космополітичний вид. Рослина поширена в помірних і субтропічних регіонах Євразії та Північної Африки. Також, зустрічається у північній частині Південної Америки. В Україні сухоребрик glaucus зустрічається у всіх областях, але найчастіше його можна зустріти на півдні та в центрі країни.

Застосування

Сухоребрик іріо – лікарська рослина. Його відвар або настій використовують як сечогінний, жовчогінний, відхаркувальний і протизапальний засіб. Також, з сухоребрика отримують ефірну олію та барвник.

Висновок

Сухоребрик гладкий – поширений в Україні бур'ян. Невибаглива до ґрунтів, посухостійка і холодостійка. Росте, як правило, невеликими групами, на пустирях, смітниках, вздовж доріг, річок, у заростях чагарників. Сухоребрик має лікарські властивості, його відвар або настій використовують як сечогінний, жовчогінний, відхаркувальний і протизапальний засіб. Також, з сухоребрика отримують ефірну олію та барвник.

Запитання, що часто задаються

  1. Які лікарські властивості має сухоребрик гладкий?
  2. Які частини рослини використовуються в лікувальних цілях?
  3. Як правильно приготувати відвар або настій з сухоребрика?
  4. Які протипоказання до застосування сухоребрика?
  5. Чи можна вирощувати сухоребрик гладкий в домашніх умовах?

Тоже интересно