Що значить догана?
Поняття догани в правовій сфері часто розглядається з двох позицій: як приватно-правовий та публічно-правовий захід впливу або захід стягнення. На практиці догана застосовується в різних сферах життя: і у правовідносинах позичальника та кредитора, і у трудових правовідносинах, і у офіційних зв'язках між представниками уряду, і, навіть, у навчальних закладах для стягнення з порушників правил освітнього процесу дисциплінарної відповідальності. Розглянемо, що таке догана як правове явище та які особливості його застосування у різних сферах.
Догана як адміністративне стягнення
У сфері адміністративного права застосовується догана як один із заходів стягнення, які передбачені чинним законодавством України. Догана, як правило, застосовується як найлегший вид адміністративного стягнення. Наприклад, за порушення правил дорожнього руху, дрібне хуліганство тощо. Дане стягнення застосовується на підставі постанови органу, уповноваженого складати адміністративні протоколи. Догана як адміністративне стягнення не тягне за собою ніяких обмежень прав та свобод особи, яка притягується до відповідальності. Після застосування догани, вона може бути знята з особи в установленому законом порядку.
Догана як дисциплінарне стягнення
У трудовому праві України догана є одним із видів дисциплінарних стягнень. Застосовується до працівника від роботодавця тільки після попереднього розслідування та отримання від порушника пояснень. Підстави для застосування догани передбачені в ст. 147 Кодексу законів про працю України та в трудових договорах. Зрозуміло, що такі порушення не мають кримінального характеру, але можуть становити загрозу для безпеки праці, спричинити втрати та збитки для підприємства. Догана застосовується у разі невиконання або неналежного виконання працівником своїх трудових обов'язків, порушення трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку, безпеки праці, протипожежної безпеки тощо. Догана як дисциплінарне стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) роботодавця і вноситься до особової справи працівника.
Догана як міра впливу у освітніх закладах
Звісно, догана не є найсуворішим дисциплінарним стягненням, яке передбачено українським законодавством. Існує й низка інших дисциплінарних заходів, передбачених законом, які можуть бути застосовані як до студентів, так і до викладачів. Догана також в цьому списку. Найчастішими порушеннями, за які студенти отримують догани, є: пропуски занять, порушення дисципліни на заняттях, порушення правил гуртожитку. Хоча виключення зі списку студентів на першому і другому курсі та відрахування після другого курсу є найсуворішими дисциплінарними стягненнями, догану теж слід вважати суворим стягненням за порушення дисципліни.
Особливості застосування догани
Загалом, до застосування будь-якого виду адміністративного чи дисциплінарного стягнення належить підходити виважено та відповідально. Догана, як міра адміністративного чи дисциплінарного стягнення, застосовується з урахуванням характеру проступку, обставин справи, особи порушника та його попередньої поведінки. У разі застосування догани особі роз'яснюються її права та обов'язки, а також порядок оскарження догани. Догану можна оскаржити в установленому законом порядку.
Висновки
Догана – це, як правило, м'яке дисциплінарне стягнення. Воно накладається за неістотні порушення трудової (службової) дисципліни, правил громадянського співіснування, вимог санітарно-гігієнічних та санітарно-профілактичних правил, правил техніки безпеки та інструкцій з охорони праці.
Питання, що часто задаються:
- Що таке догана?
- Які види доган існують?
- За що можна отримати догану?
- Хто може винести догану?
- Як можна оскаржити догану?