До якого віку чоловіки підлягають мобілізації?
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначає, що мобілізації підлягають чоловіки та жінки, які мають громадянство України, придатні до військової служби за станом здоров’я, віком від 18 до 60 років. Водночас, мобілізація окремих осіб може бути обмежена або взагалі не здійснюватися залежно від їхніх соціальних, сімейних та економічних обставин, а також зважаючи на їхню професію чи стан здоров'я.
Якими документами регулюються питання мобілізації в Україні?
Основними документами, які регулюють питання мобілізації в Україні, є:
- Конституція України;
- Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- Указ Президента України «Про часткову мобілізацію»;
- Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних»;
- Наказ Міністерства оборони України «Про затвердження Інструкції з організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних».
Хто підлягає мобілізації в Україні?
Згідно з чинним законодавством, мобілізації підлягають такі категорії громадян України:
- Чоловіки та жінки, які перебувають на військовому обліку, віком від 18 до 60 років;
- Чоловіки, які не перебувають на військовому обліку, віком від 18 до 27 років, які мають освіту за спеціальністю, спорідненою з військово-обліковими спеціальностями.
Хто не підлягає мобілізації в Україні?
Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», від мобілізації звільняються такі категорії громадян України:
- Чоловіки та жінки, які мають інвалідність I чи II групи;
- Чоловіки та жінки, які визнані особами з інвалідністю внаслідок війни;
- Чоловіки та жінки, які мають на утриманні трьох і більше дітей віком до 18 років;
- Чоловіки та жінки, які самостійно виховують дитину віком до 18 років;
- Чоловіки та жінки, які мають дружин (чоловіків), які проходять військову службу;
- Чоловіки та жінки, які навчаються в закладах освіти на денній формі навчання;
- Чоловіки та жінки, які працюють в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення;
- Чоловіки та жінки, які мають інші підстави для відстрочки або звільнення від мобілізації, визначені законом.
Який порядок мобілізації в Україні?
Порядок мобілізації в Україні визначається Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та іншими нормативно-правовими актами. Мобілізація проводиться за рішенням Президента України, яке приймається на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України. Мобілізація може бути загальною або частковою. Під час загальної мобілізації призвати можуть усіх військовозобов’язаних, придатних до військової служби. Під час часткової мобілізації військовозобов’язаних призивають на службу за визначеними потребами.
Висновок
Мобілізація є одним з найважливіших заходів під час війни або надзвичайного стану. Вона дозволяє державі швидко укомплектувати збройні сили та інші військові формування необхідною кількістю особового складу. В Україні мобілізація регулюється Конституцією, законами, указами Президента та постановами Кабінету Міністрів. Мобілізації підлягають чоловіки та жінки, які перебувають на військовому обліку, віком від 18 до 60 років. Однак є ряд категорій громадян, які звільняються від мобілізації.
Запитання, що часто задаються
- Хто підлягає мобілізації в Україні?
- Хто не підлягає мобілізації в Україні?
- Який порядок мобілізації в Україні?
- Що таке загальна мобілізація?
- Що таке часткова мобілізація?