ДО КОГО АДМІНІСТРАТИВНИМ СУДОМ МОЖУТЬ БУТИ ЗАСТОСОВАНІ ЗАХОДИ ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ПРИМУСУ

До кого адміністративним судом можуть бути застосовані заходи процесуального примусу?

Заходи процесуального примусу

Занадто часто для забезпечення дотримання встановлених судом правил адміністративному суду доводиться вдаватися до заходів процесуального примусу. Проте, перш ніж розглянути, хто саме співвідноситься стороною такого примусу, доцільно коротко зупинитися на самих заходах процесуального примусу.

Зокрема, ст. 138 КАС закріплює перелік можливих заходів процесуального примусу, до яких може вдатися суд задля забезпечення належної організації судового процесу. Так, до них відносять:

1) зауваження особам, які не виконують вимоги суду;
2) привід підсудного, свідка, потерпілого або експерта;
3) застосування грошового стягнення на адміністративні органи, посадових і службових осіб, а також на громадянина, який не виконує вимоги суду;
4) вилучення у відповідному органу, посадової чи службової особи документів, необхідних для розгляду справи;
5) позбавлення права здійснювати певні дії, яке полягає у забороні адміністративним органам, іншим суб’єктам владних повноважень, які порушили права, свободи чи інтереси позивача, здійснювати певні дії.

До кого суд може застосувати заходи процесуального примусу?

Як свідчать результати поверхневого аналізу ст. 138 КАСУ, перелік осіб, до яких може бути застосовано заходи процесуального примусу, є досить широким:

1) підсудний – фізична особа, обвинувачена у вчиненні адміністративного правопорушення;
2) свідок – особа, якій можуть бути відомі обставини щодо справи;
3) потерпілий – фізична, юридична особа, яка зазнала моральної чи майнової шкоди внаслідок вчиненого адміністративного правопорушення;
4) експерт – особа, яка володіє спеціальними знаннями у певній сфері діяльності, що дозволяють дати висновок щодо обставин справи;
*5) адміністративні органи, посадові і службові особи – суб’єкти публічної адміністрації;
5) громадяни – фізичні особи, які беруть участь у судовому процесі з приводу вчинених ними адміністративних правопорушень.

Отже, як ми бачимо, список осіб у КАС є досить обширним, однак при детальному аналізі не всі заходи будуть застосовані до широкого переліку суб’єктів.

Висновки

Заходи процесуального примусу, що передбачені ст. 138 КАСУ, є важливим процесуальним інструментом, що дозволяє суду забезпечити дотримання встановлених правил судового процесу та гарантувати права і законні інтереси учасників судочинства.

Запитання, що часто задаються:

  1. Які механізми примусу можуть бути застосовані до підсудного?
  2. Як суд може забезпечити прибуття свідка чи експерта до суду?
  3. Який максимальний розмір грошового стягнення може бути застосований до порушника?
  4. В яких випадках суд може вилучити у відповідного органу, посадової чи службової особи документи, необхідні для розгляду справи?
  5. Як реалізується право на застосування заходів процесуального примусу при розгляді адміністративних спорів?

Тоже интересно