Декрет про введення в Російській республіці західноєвропейського календаря
Перехід з юліанського на григоріанський календар
Після приходу до влади більшовиків у 1917 році в росії було прийнято ряд нововведень, одним з яких стала зміна календаря. 26 січня 1918 року був підписаний декрет про введення в Російській республіці західноєвропейського календаря, який вступив в силу з 14 лютого 1918 року. Цей декрет ознаменував собою перехід з юліанського на григоріанський календар.
Причини переходу
Перехід на григоріанський календар був викликаний рядом причин.
Перш за все, юліанський календар, який використовувався в росії до цього, був менш точним, ніж григоріанський, що призводило до розбіжності в датах між росією та іншими країнами.
Крім того, різниця між старим та новим стилем календаря складала 13 днів, що створювало певні незручності в міжнародному спілкуванні. Оскільки більшість країн світу на той час вже використовували григоріанський календар, перехід на нього росією був логічним кроком..
Наслідки переходу
Перехід на григоріанський календар в Петербурзі викликав чимало дискусій і суперечок. Деякі люди вважали, що ця зміна була революційною, і що вона допоможе росії швидше інтегруватися в європейську культуру. Противники переходу стверджували, що це була неповага до традицій, і що це призведе до втрати національної ідентичності.
Перехід на григоріанський календар сприяв уніфікації дат у всьому світі та полегшив спілкування між країнами. Він мав також певні релігійні наслідки: різниця між датами святкувань релігійних свят зменшилась з 13 до 8 днів, що дозволило православним християнам краще координувати свої дії з іншими християнськими конфесіями.
Юліанський календар в Україні
У сучасній Україні юліанський календар використовує Українська православна церква Московського Патріархату. Крайнім терміном переходу на григоріанський календар УПЦ МП називає 2025 рік, хоча остаточне рішення ще не прийнято. Однак, фактичним релігійним календарем вірян церкви є новоюліанський календар, який перебуває на 13 днів попереду юліанського. Тобто новорічна ніч в УПЦ МП настає в ніч з 13 на 14 січня. Решту церков України святкують за нововведення 1918 року.
Висновок
Декрет про введення в Російській республіці західноєвропейського календаря від 26 січня 1918 року був важливою подією, яка мала далекосяжні наслідки для росії і України. Перехід на григоріанський календар уніфікував дати у всьому світі та полегшив міжнародне спілкування. Він також мав певні релігійні наслідки, що призвело до виникнення новоюліанського календаря, який і понині використовується деякими православними церквами.
Поширені запитання
- Коли було прийнято декрет про введення в Російській республіці західноєвропейського календаря?
- Чим відрізняється юліанський календар від григоріанського?
- Які були причини переходу росії на григоріанський календар?
- Які були наслідки переходу на григоріанський календар?
- Який календар використовується в Україні?