Коли працівники ТЦК мають право перевіряти документи?
З початком повномасштабного вторгнення українська армія намагається відновити кордони 1991 року. Досягти цієї мети неможливо без залучення до Збройних сил додаткових бойових підрозділів та збільшення чисельності захисників у цілому, що й зумовило проведення мобілізації.
Первинний облік та оповіщення призовників
За забезпечення мобілізаційної готовності в мирний час та під час мобілізації, відповідальність покладається на військові комісаріати, на які, в свою чергу, покладаються наступні завдання:
- проведення військового обліку громадян;
- інформування громадян про мобілізацію;
- відправлення призовникамповісток за встановленими законодавством формами в терміни, визначені рішеннями про проведення мобілізації;
- обробка даних про мобілізаційні ресурси.
Хто може вручати повістки?
Контроль за врученням повісток здійснюється керівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Дане повноваження також покладається на посадових осіб місцевих органів виконавчої влади, органи місцевого самоврядування їхні посадові особи, керівників підприємств, установ, організацій, а також на військовослужбовців та поліцейських.
Згідно з ст. 38 Закону України Про військовий обов’язок і військову службу, вручати повістки мають право:
- працівники районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
- представники органів місцевого самоврядування (мер міста, головаселищної, сільської, селищної ради і т.п.);
- представники підприємств, установ та організацій, де працюють призовники;
- керівники навчальних закладів;
- житлово-експлуатаційних дільниць.
Під час вручення повістки потрібно пред'явити цій особі документ, що підтверджує повноваження. Якщо уповноважена особа не може пред'явити такий документ, тоді призовник має право відмовитися від отримання повістки.
Особлива увага наголошується на тому, що уповноважені особи не мають права перевіряти документи в громадян. В них є тільки право вручити повістку та роз’яснити наслідки, які можуть настати за неявку у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки у зазначений у повістці час.
Що робити, якщо уповноважена на вручення повісток особа порушує ваш спокій?
Якщо ви опинилися в ситуації, коли працівник ТЦК вирішив перевірити ваші документи, або ж перевірити вас на предмет придатності до військової служби, ви повинні:
- зняти на відео факт вручення повістки або інші протиправні дії;
- вимагати у порушника представити документ, що підтверджує його повноваження;
- у випадку, якщо він не може пред’явити такий документ, звертайтеся до поліції, військової прокуратури чи СБУ, а також не завадить повідомити про такий інцидент своєму адвокату;
- відмовитися від вручення повістки, повідомити працівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки про те, що ви вже перебуваєте на обліку (якщо це дійсно так), або що ви наразі не підлягаєте призову на військову службу;
- звернутися до адвоката, який допоможе вам захистити ваші права та інтереси.
За порушення правил вручення повісток працівник ТЦК може бути притягнений до відповідальності. Згадаємо нашу дівчину, яка відірвала повістку перед військовим комісаром, та отримала за це термін до 8 років.
Запитання, що часто задаються
- Хто має право перевіряти документи, якщо ви відмовляєтеся приймати повістку?
- Куди звертатися, якщо уповноважена на вручення повісток особа вимагає пред’явити паспорт, хоча в них немає права перевіряти документи?
- Яка відповідальність за неявку за повісткою?
- Як зняти себе з військового обліку?
- Яким чином можна оскаржити рішення призовної комісії?