ЧИМ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ КТ І МРТ

Чим відрізняється КТ та МРТ?

Сьогодні існує безліч методів дослідження людського організму з різною метою. МРТ і КТ впевнено утримують лідерські позиції в списку найпопулярніших і затребуваних способів діагностики хвороб. Загальний принцип обох досліджень полягає у пошаровому скануванні людського тіла, що дає можливість побачити орган зсередини. Але в чому ж полягає принципова різниця?

КТ і МРТ: наочне порівняння

 • Принцип дії.

КТ (комп’ютерна томографія) — результат роботи рентгенівського випромінювання разом з комп’ютерною технологією. При дослідженні на КТ рентгенівський промінь проходить крізь тіло пацієнта. Датчики з іншого боку фіксують дані, після чого комп’ютер обробляє їх і відображає у вигляді зображень.
МРТ (магнітно-резонансна томографія) заснована на дії магнітного поля. При дослідженні відбувається вплив магнітного поля та радіохвиль на ядра атомів водню. Цей процес також фіксується датчиками, а комп’ютер перетворює отриману інформацію у зображення.

 • Вартість дослідження.

Для багатьох пацієнтів ціна дослідження має не останнє значення. Вибір діагностичного методу в цьому випадку цілком очевидний: КТ значно дешевше, ніж МРТ.

 • Область застосування.

Вибір методу діагностики напряму залежить від поставленої мети. Загалом, КТ використовується для виявлення онкологічних захворювань, травм і крововиливів. МРТ дещо універсальніша: крім патологій, вона дозволяє виявити і функціональні порушення в організмі.

 • Особливості проведення дослідження.

Час проведення двох досліджень приблизно ідентичний і коливається в межах 10-30 хвилин. Однак, МРТ більш тривалий, якщо потрібно робити його з використанням контрастного препарату. В цілому ж і КТ, і МРТ відносно швидкі в проведенні.
КТ та МРТ мають ряд протипоказань, але вони відрізняються. Таким чином, людям з металевими елементами в тілі (імпланти, кардіостимулятори та ін.) дозволено проходити КТ, у той час як МРТ в такому випадку заборонено. Також, КТ не можна робити жінкам в першому триместрі вагітності, в той час як МРТ не має таких обмежень.
Варто також відмітити, що МРТ — більш гучне дослідження, яке подекуди супроводжується сильним шумом.

 • Відчуття під час проведення дослідження.

МРТ і КТ не викликають відчуття болю та дискомфорту. Однак, при МРТ деякі чутливі пацієнти можуть перенести шум апарату важко. МРТ виконується в закритій капсулі, що також може викликати неприємні відчуття у деяких людей.

 • Переваги і недоліки кожного з методів дослідження.

Завдяки своїм перевагам і недолікам, КТ і МРТ ідеально підходять для дослідження певних органів.

КТ:

 • Переваги: висока швидкість дослідження; можливість візуалізувати кістки та зуби; дозволено людям з металевими елементами в тілі; відносно невелика ціна;
 • Недоліки: висока доза рентгенівського випромінювання; не дає повної картини пошкоджень м’яких тканин внаслідок травм; не дозволяється при вагітності;

МРТ:

 • Переваги: можливість візуалізації внутрішніх органів, судин, нервових сплетень і м’яких тканин; більш висока діагностична цінність при виявленні пухлин, дегенеративно-дистрофічних змін, набряків і гематом; не несе променевого навантаження на організм;
 • Недоліки: низька швидкість дослідження; висока ціна; не дозволяється людям з металевими елементами в тілі; сильний шум під час проведення дослідження; протипоказано при клаустрофобії;

Підсумок

Однозначно відповісти на питання, який з методів краще, неможливо. У будь-якому випадку, вибір залишається за лікарем. Спеціаліст підбере оптимальний варіант діагностики, враховуючи всі особливості пацієнта і специфіку захворювання.

Питання, що часто задаються:

 • Чи небезпечне проведення КТ і МРТ?

При дотриманні правил проведення дослідження і рекомендації лікаря, обидва методи є безпечними для здоров’я.

 • Чи можна проводити КТ і МРТ вагітним?

МРТ можна проводити вагітним на будь-якому терміні, в той час як КТ дозволено тільки після першого триместру.

 • Чи можна проводити КТ і МРТ людям з металевими елементами в тілі?

КТ можна проводити людям з металевими елементами в тілі, в той час як МРТ заборонено.

 • Скільки часу триває дослідження?

Час проведення КТ і МРТ приблизно ідентичний і коливається в межах 10-30 хвилин. Однак, МРТ більш тривалий, якщо потрібно робити його з використанням контрастного препарату.

 • Чи болюче проходити КТ і МРТ?

КТ і МРТ не викликають відчуття болю та дискомфорту. Однак, при МРТ деякі чутливі пацієнти можуть перенести шум апарату важко. МРТ виконується в закритій капсулі, що також може викликати неприємні відчуття у деяких людей.

Тоже интересно