Чим відрізняється КТ та МРТ?
Сьогодні існує безліч методів дослідження людського організму з різною метою. МРТ і КТ впевнено утримують лідерські позиції в списку найпопулярніших і затребуваних способів діагностики хвороб. Загальний принцип обох досліджень полягає у пошаровому скануванні людського тіла, що дає можливість побачити орган зсередини. Але в чому ж полягає принципова різниця?
КТ і МРТ: наочне порівняння
- Принцип дії.
КТ (комп’ютерна томографія) — результат роботи рентгенівського випромінювання разом з комп’ютерною технологією. При дослідженні на КТ рентгенівський промінь проходить крізь тіло пацієнта. Датчики з іншого боку фіксують дані, після чого комп’ютер обробляє їх і відображає у вигляді зображень.
МРТ (магнітно-резонансна томографія) заснована на дії магнітного поля. При дослідженні відбувається вплив магнітного поля та радіохвиль на ядра атомів водню. Цей процес також фіксується датчиками, а комп’ютер перетворює отриману інформацію у зображення.
- Вартість дослідження.
Для багатьох пацієнтів ціна дослідження має не останнє значення. Вибір діагностичного методу в цьому випадку цілком очевидний: КТ значно дешевше, ніж МРТ.
- Область застосування.
Вибір методу діагностики напряму залежить від поставленої мети. Загалом, КТ використовується для виявлення онкологічних захворювань, травм і крововиливів. МРТ дещо універсальніша: крім патологій, вона дозволяє виявити і функціональні порушення в організмі.
- Особливості проведення дослідження.
Час проведення двох досліджень приблизно ідентичний і коливається в межах 10-30 хвилин. Однак, МРТ більш тривалий, якщо потрібно робити його з використанням контрастного препарату. В цілому ж і КТ, і МРТ відносно швидкі в проведенні.
КТ та МРТ мають ряд протипоказань, але вони відрізняються. Таким чином, людям з металевими елементами в тілі (імпланти, кардіостимулятори та ін.) дозволено проходити КТ, у той час як МРТ в такому випадку заборонено. Також, КТ не можна робити жінкам в першому триместрі вагітності, в той час як МРТ не має таких обмежень.
Варто також відмітити, що МРТ — більш гучне дослідження, яке подекуди супроводжується сильним шумом.
- Відчуття під час проведення дослідження.
МРТ і КТ не викликають відчуття болю та дискомфорту. Однак, при МРТ деякі чутливі пацієнти можуть перенести шум апарату важко. МРТ виконується в закритій капсулі, що також може викликати неприємні відчуття у деяких людей.
- Переваги і недоліки кожного з методів дослідження.
Завдяки своїм перевагам і недолікам, КТ і МРТ ідеально підходять для дослідження певних органів.
КТ:
- Переваги: висока швидкість дослідження; можливість візуалізувати кістки та зуби; дозволено людям з металевими елементами в тілі; відносно невелика ціна;
- Недоліки: висока доза рентгенівського випромінювання; не дає повної картини пошкоджень м’яких тканин внаслідок травм; не дозволяється при вагітності;
МРТ:
- Переваги: можливість візуалізації внутрішніх органів, судин, нервових сплетень і м’яких тканин; більш висока діагностична цінність при виявленні пухлин, дегенеративно-дистрофічних змін, набряків і гематом; не несе променевого навантаження на організм;
- Недоліки: низька швидкість дослідження; висока ціна; не дозволяється людям з металевими елементами в тілі; сильний шум під час проведення дослідження; протипоказано при клаустрофобії;
Підсумок
Однозначно відповісти на питання, який з методів краще, неможливо. У будь-якому випадку, вибір залишається за лікарем. Спеціаліст підбере оптимальний варіант діагностики, враховуючи всі особливості пацієнта і специфіку захворювання.
Питання, що часто задаються:
- Чи небезпечне проведення КТ і МРТ?
При дотриманні правил проведення дослідження і рекомендації лікаря, обидва методи є безпечними для здоров’я.
- Чи можна проводити КТ і МРТ вагітним?
МРТ можна проводити вагітним на будь-якому терміні, в той час як КТ дозволено тільки після першого триместру.
- Чи можна проводити КТ і МРТ людям з металевими елементами в тілі?
КТ можна проводити людям з металевими елементами в тілі, в той час як МРТ заборонено.
- Скільки часу триває дослідження?
Час проведення КТ і МРТ приблизно ідентичний і коливається в межах 10-30 хвилин. Однак, МРТ більш тривалий, якщо потрібно робити його з використанням контрастного препарату.
- Чи болюче проходити КТ і МРТ?
КТ і МРТ не викликають відчуття болю та дискомфорту. Однак, при МРТ деякі чутливі пацієнти можуть перенести шум апарату важко. МРТ виконується в закритій капсулі, що також може викликати неприємні відчуття у деяких людей.