37-мм гармата QF 1-pounder

37-мм гармата QF 1-pounder: британська легенда, що плює вогнем

Світ війни — це світ хаосу, грому та руйнування. Серед цього шаленства існують зброї, які виступають не просто інструментами вбивства, але і символами епохи. Серед них — 37-мм гармата QF 1-pounder, британська швидкострільна автоматична гармата, що стала легендою полів битв початку XX століття.

Народження смертельного феєрверку

Наприкінці 1880-х років інженерна думка Гайрема Максима, відомого британського зброяра, породила диво війни — першу у світі автоматичну гармату. Зі швидкістю блискавки вона могла випускати шквал снарядів, перетворюючи поле бою на смертельний феєрверк. Назва свою — "пом-пом" — гармата отримала за характерний звук перезарядки, що нагадував стукіт багатьох маленьких барабанів.

Конструкція, що вражає

37-мм гармата QF 1-pounder була зразком інженерного шедевру. Її автоматична система перезарядки, що працювала за рахунок відкату ствола, дозволяла випускати до 200 снарядів на хвилину. Це було справжнє диво механіки, що перевершувало все, що будь-коли бачило військове поле.

Поява на полях битв

Вперше "пом-пом" загримів на іспано-американській війні, але його зоряним часом стала Друга англо-бурська війна. На відкритих просторах Південної Африки гармата показала себе як смертоносне знаряддя підтримки піхоти. Вона сіла снарядами бурські позиції, прикриваючи атаки британських солдатів.

Перша світова війна: випробування вогнем

Перша світова війна стала справжнім випробуванням для "пом-пома". Вона жорстоко випробувала його на міцність і надійність. У боях на Західному фронті гармата стала одним з головних інструментів протидії авіації противника. Її зенітні снаряди рвали повітря, збиваючи ворожі літаки.

Захід сонця "пом-пома"

Після Першої світової війни ореол "пом-пома" почав тьмяніти. З'явилися нові, більш потужні та надійні зенітні гармати. Проте "пом-пом" продовжував використовуватися в локальних війнах та конфліктах, виконуючи свою смертельну роботу до середини XX століття.

Висновок

37-мм гармата QF 1-pounder, відома як "пом-пом", стала символом британської військової моці початку XX століття. Її швидкісність, точність і смертоносність змінили обличчя війни, внісши в неї новий, страхітливий ритм. Хоча "пом-пом" відійшов у минуле, він назавжди залишиться в історії як одна з тих зброї, що змінили хід воєнних дій.

Часті запитання

 1. Які країни використовували "пом-пом"?
  Гармата використовувалася арміями багатьох країн, серед яких: Велика Британія, Франція, США, росія, Італія, Німеччина та Японія.

 2. Яка дальність стрільби гармати?
  Максимальна дальність стрільби становила близько 4600 метрів.

 3. Яка була скорострільність гармати?
  Гармата могла випускати до 200 снарядів на хвилину.

 4. Проти яких цілей використовувався "пом-пом"?
  Гармата використовувалася як артилерійська система підтримки піхоти на полі бою та зенітна гармата.

 5. Коли "пом-пом" був остаточно знятий з озброєння?
  Гармата використовувалася до середини XX століття, але після Другої світової війни була остаточно знята з озброєння.

Тоже интересно