Як пишеться «не жив»?
Уся біда в тому, що в українській мові чимало слів, які пишуться разом або окремо, залежно від їхнього значення. Цей вислів належить до тих випадків, коли слово має кілька лексичних значень, і написання в кожному разі буде різним.
Разом
- Якщо частка не- надає слову жив протилежного значення, яке можна замінити синонімами «мертвий» або «померлий». Наприклад:
- Неживий організм — організм, який не має ознак життя.
- Нежива природа — природа, яка не має ознак життя.
- Неживі предмети — предмети, які не мають ознак життя.
У цьому випадку слово «неживий» можна замінити синонімами «мертвий» або «померлий». А, як відомо, частка не- зі словами, які мають протилежне значення, завжди пишеться разом.
- Якщо слово нежив виступає у ролі присудка або частини складеного присудка, яка містить дієслово та іменник, потрібно писати разом. Наприклад:
- Цей сад не жив.
- Він не жив у цьому місті.
- Ми не жили тут довго.
У таких випадках слово нежив не можна замінити синонімами «мертвий» або «померлий». Воно виступає в ролі присудка або частини складеного присудка і пишеться разом.
Окремо
Якщо слово не жив виражає заперечення ознаки чи дії. У такому разі частка не- пишеться окремо від слова жив. Наприклад:
- Не жив, а існував.
- Не жив, а мучився.
- Не жив, а чекав на смерть.
У цьому випадку слово не жив не можна замінити синонімами «мертвий» або «померлий». Воно виражає заперечення ознаки чи дії, тому пишеться окремо від частки не-.
Аналогічні випадки
Слова, які пишуться разом або окремо, залежно від значення, часто викликають складнощі в написанні. Щоб уникнути помилок, потрібно запам'ятати кілька простих правил.
- Якщо частка не- надає слову протилежного значення, яке можна замінити синонімом, то слово пишеться разом.
- Якщо слово виступає в ролі присудка або частини складеного присудка, яка містить дієслово та іменник, то воно пишеться разом.
- Якщо слово виражає заперечення ознаки чи дії, то воно пишеться окремо від частки не-.
Висновок
Незважаючи на те, що написання слів, які пишуться разом або окремо, залежно від значення, може бути складним, ці правила допоможуть вам уникнути помилок. Запам'ятайте їх і використовуйте на практиці.
Часті запитання:
- Як пишеться слово «не жив» разом чи окремо?
- В яких випадках слово «не жив» пишеться разом?
- В яких випадках слово «не жив» пишеться окремо?
- Які правила потрібно запам'ятати, щоб не допускати помилок у написанні слів, які пишуться разом або окремо, залежно від значення?
- Наведіть приклади слів, які пишуться разом або окремо, залежно від значення.