Військово-морські сили Китайської Народної Республіки

Військово-морські сили Китаю: від витоків до сучасності

Історичний обрис

Військово-морські сили Китайської Народної Республіки (кит. 中国人民解放军 海军; піньінь: Zhōngguó Rénmín Jiěfàngjūn Hǎijūn), офіційно Військово-морський флот Народно-визвольної армії – один з видів збройних сил Народно-визвольної армії Китайської Народної Республіки. Нараховують 290 000 осіб і організовані в три флоти: Флот Північного Моря зі штабом в Циндао, Флот Східного Моря зі штабом в Нінбо, і Флот Південного Моря зі штабом в Чжаньцзян. Кожний флот включає в себе надводні кораблі, підводні човни, військово-морську авіацію та підрозділи берегової оборони. Флот Південного моря має в своєму складі дві бригади морської піхоти.

Аналізуючи історію ВМС Китаю, можна виділити декілька основних етапів розвитку:

 • Перший етап: Формування та розвиток (1949-1970). На початку цього періоду ВМС Китаю перебували в зародковому стані, виникнувши з невеликої групи кораблів, що залишилися від Гоміньдану. Однак, протягом 1950-х і 1960-х років, китайський уряд здійснив значні кроки в розвитку свого флоту, придбавши радянське озброєння і технології.
 • Другий етап: Занепад та відновлення (1970-2000). Після смерті Мао Цзедуна в 1976 році, китайський уряд почав проводити реформи, спрямовані на лібералізацію економіки і відкриття країни зовнішньому світу. Це призвело до скорочення військових витрат, що негативно позначилося на розвитку ВМС. Однак, в 1990-х роках, уряд знову почав збільшувати фінансування військово-морських сил, що призвело до відновлення їх розвитку і модернізації.
 • Третій етап: Сучасний розвиток (2000-теперішній час). З початку 2000-х років, ВМС Китаю переживають стрімке зростання і модернізацію. Це обумовлено низкою факторів, включаючи економічне зростання країни, зростання геополітичної могутності Китаю і прагнення захистити свої морські інтереси. В результаті цього, ВМС Китаю стали одним з найбільш потужних флотів у світі.

Організаційна структура

Військово-морські сили Китаю поділяються на 3 головні групи:

Флот Північного Моря

 • Зона відповідальності: Жовте море, затока Бохай та східна частина Японського моря
 • Штаб-квартира: Циндао, провінція Шаньдун
 • Основні бази: Циндао, Люйшунь (Порт-Артур), Далянь

Флот Східного Моря

 • Зона відповідальності: Східно-Китайське море, південна частина Жовтого моря та північна частина Південно-Китайського моря
 • Штаб-квартира: Нінбо, провінція Чжецзян
 • Основні бази: Шанхай, Нінбо, Веньчжоу

Флот Південного Моря

 • Зона відповідальності: Південно-Китайське море, затока Хайнань та тайванська протока
 • Штаб-квартира: Чжаньцзян, провінція Гуандун
 • Основні бази: Чжаньцзян, Санья, Хайкоу

Кожен флот має свій власний склад кораблів, підводних човнів, літаків і морської піхоти.

Перспективи

Військово-морські сили Китаю продовжують активно розвиватися і модернізуватися. Очікується, що в найближчі роки вони стануть одним з найбільш потужних флотів у світі. Це створить нові виклики для безпеки в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні.

Висновок

Військово-морські сили Китаю пройшли довгий шлях розвитку, від невеликої групи кораблів до одного з найбільш потужних флотів у світі. В майбутньому ВМС Китаю будуть грати все більш важливу роль в забезпеченні безпеки країни та в геополітиці Азійсько-Тихоокеанського регіону.

Часті питання

 • Який розмір ВМС Китаю?

Військово-морські сили Китаю нараховують близько 290 000 осіб.

 • Скільки флотів у ВМС Китаю?

У складі ВМС Китаю три флоти: Північного, Східного та Південного моря.

 • Які основні завдання ВМС Китаю?

Основними завданнями ВМС Китаю є захист суверенітету і територіальної цілісності країни, охорона морських кордонів, забезпечення безпеки судноплавства, участь в миротворчих операціях.

 • Які основні напрямки модернізації ВМС Китаю?

Китай активно модернізує свої ВМС, зосереджуючись на таких напрямках, як розвиток авіаносних угруповань, будівництво нових підводних човнів і есмінців, оснащення флоту сучасним озброєнням і технікою.

 • Як розвиток ВМС Китаю вплине на безпеку в регіоні?

Зростання могутності ВМС Китаю створює нові виклики для безпеки в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. Це змушує інші країни регіону збільшувати свої оборонні витрати і зміцнювати свої ВМС.

Тоже интересно