В ЯКІ ДЕРЕВА НАЙЧАСТІШЕ ВЛУЧАЄ БЛИСКАВКА

В які дерева найчастіше влучає блискавка і чому?

Блискавка – це електричний розряд, що виникає внаслідок взаємодії хмар. Синоптики стверджують, що за 1 секунду на Землі виникає понад 100 блискавок. Блискавка переміщується в просторі з надзвичайною швидкістю й має високу температуру – понад 20 000 градусів за Цельсієм, тому при ударі зазвичай спричиняє пожежу.

Дерева-магніти для блискавок

Імовірність ураження дерева блискавкою залежить від багатьох факторів. Ключовим є місце розташування дерева і його висота, адже чим вище воно, тим ближче до зони накопичення заряду. Відіграє роль і стан дерева: блискавка не раз вибирала пошкоджені дерева, які вже почали всихати. Навіть якщо дерево пошкоджене частково і тільки із того боку, звідки надходила гроза, ймовірність удару блискавки збільшується втричі.

Однак найважливішим фактором є вид дерева. Численні спостереження та дослідження дозволили виявити, що блискавка найчастіше вражає дуби, тополі, ясени та сосни.

Чому гроза обирає ці дерева?

Причиною є хімічний склад деревини і вміст у ній вологи, а точніше, відсоток вологості. Стільки води, скільки міститься в дубі, не містить жодна інша порода. Крім того, відсоток вологості в цих деревах вищий (аж на 23%), ніж, наприклад, у хвойних, тому ця деревина і є провідником струму.

Цікаво, що деякі дерева навчилися використовувати надзвичайну силу грози. Наприклад, зафіксовані випадки, коли блискавка не тільки не шкодила дереву і не запалювала його, а навпаки, припиняла пожежу. Коли блискавка б'є у вологе, вкрите мохом та водоростями дерева, відбувається електричний розряд, схожий на зварювальний апарат. В результаті удар не є точковим та пожежа гаситься.

Дерева, які боїться гроза

Стійкі до удару блискавки ясен, граб і клен. А ось «антилідером» серед дерев і справжнім оберегом є береза. Блискавка в березу не б'є ніколи, як і в бузок та бузину. Пояснення цьому знайшли ботаніки. Справа в тому, що сік цих дерев менш концентрований, тому вони не притягують блискавки.

Топ-5 порад для безпечної поведінки під час грози

  1. Якщо гроза застала вас у лісі, ні в якому разі не залишайтеся під одиноким деревом. Виберіть невисоке місце у густому підліску, за можливості ляжте на землю та прикрийте голову.
  2. Не варто під час грози ховатися під мостом або віадуком, бо вони, як і окремі дерева, притягують блискавки.
  3. Не ховайтеся від грози в будівлях, які не обладнані громовідводами.
  4. Якщо гроза застала вас на відкритому місці, намагайтеся знайти низину і чекати на припинення дощу, при цьому намагайтеся не торкатися поверхні землі, а під ноги покладіть хоч якусь суху річ.
  5. Туристи, яких застав дощ у горах, повинні знайти скельне укриття або яму, не вставати під скельні козирки та великі камені, бо їх можна вважати природними громовідводами.

Висновок

Незважаючи на те, що зазначені вище фактори впливають на ймовірність ураження дерев блискавкою, не рекомендуємо ізолювати себе від природи під час грози, адже завжди є ризик виникнення непередбачуваних ситуацій. Радимо завжди бути пильними та по можливості уникати перебування під деревами під час грози.

Часті запитання

  1. Які дерева блискавка вражає найчастіше?
    Дуби, тополі, ясени та сосни.
  2. Які дерева майже не уражає блискавка?
    Ясен, граб і клен.
  3. Які дерева блискавка не вражає ніколи?
    Береза, бузок та бузина.
  4. Як хімічний склад деревини впливає на ймовірність удару блискавки?
    Дерева з високим вмістом води та електролітів мають більшу ймовірність бути ураженими блискавкою.
  5. Які поради щодо безпечної поведінки під час грози?
    Не ховайтеся під одинокими деревами, мостами, віадуками чи в будівлях без громовідводів. Якщо ви перебуваєте на відкритому місці, знайдіть низину та ляжте на землю, не торкаючись поверхні землі.

Тоже интересно