В ЧОМУ ПОЛЯГАЄ СУТНІСТЬ УПРАВЛІННЯ ЗА ЦІЛЯМИ

В чому полягає сутність управління за цілями?

В управлінні за цілями ми знаходимо сплетіння трьох дуже поширених речей: цілей, планування і контролю, сплетіння, яке має свою внутрішню логіку і побудовано на ряді принципів, що забезпечують його ефективність.

Цілі – основа, опора і визначальний фактор розвитку підприємства. Мова не про абстрактні довгострокові, швидше за все, стратегічні цілі, інформація про які не доходить до конкретного виконавця. Мова про цілі, що конкретизуються на кожному рівні управління і для кожної посадової одиниці, про цілі, які стають завданнями і досягаються в результаті діяльності підприємства. Цілі, що лежать в основі системи управління, повинні бути максимально конкретними, вимірними, досяжними, узгодженими і обмеженими в часі:

  • Цілі визначають, до чого треба прагнути підприємству в цілому і кожному підрозділу окремо.
  • Люди знають, що саме від них вимагається.
  • Максимум уваги приділяється найважливішим справам.
  • Результати оцінюються за досягнутими цілями.

Процес управління за цілями

Якщо цілі обрані, їх потрібно розподілити між виконавцями, насамперед, керівниками підрозділів: цілі організації стають цілями керівників, цілі керівників стають цілями їх підлеглих. При цьому слід дотримуватися певних правил, що забезпечують зв'язок між цілями, і забезпечують оптимальне узгодження цілей окремих підрозділів, а також окремих співробітників з цілями підприємства в цілому.

По-перше, необхідно забезпечити єдиний підхід до формування, координації і контролю цілей, а також активну участь у формуванні цілей усіх рівнів управління і ключових напрямків діяльності. Це дозволяє уникати подвійного планування, дублювання, непогодженості.

По-друге, ступінь участі кожного у визначенні цілей повинна бути максимальної: "Ніхто не може так добре встановити цілі для людини, як він сам". Головне тут – створити умови для самостійної постановки цілей. Це розвиває у людей почуття відповідальності.

Вища управлінська ланка встановлює за допомогою підпорядкованих йому керівників і керівників, підрозділів, цілі на наступний період. Цілі розподіляються і доводяться до виконавців. Для цього використовуються різні форми.

Необхідно простежити за наявністю цілей і завдань у кожного виконавця. Скласти список завдань і цілей, розподілити їх між співробітниками, встановити відповідальних. Це дозволяє відстежувати їх виконання, приділяти належну увагу головним.

Управління за цілями – не єдиний метод планування і контролю. Але саме використання управління за цілями допомагає координувати діяльність підприємства і його підрозділів, підвищує ефективність діяльності компанії, покращує комунікації, ефективність і мотивацію праці. І все це робить управління за цілями одним з основних методів управління.

Висновки

Управління за цілями – це система планування, координації та контролю, яка дозволяє організації досягати своїх цілей. Вона заснована на тому, що керівники та підлеглі спільно визначають цілі організації, а потім намагаються до них прийти.

Управління за цілями дозволяє підвищити ефективність діяльності організації за рахунок:

  • чіткого розуміння організацією своїх цілей;
  • оптимального розподілу ресурсів;
  • підвищення мотивації співробітників.

Часто задавані питання

  • Що таке управління за цілями?
  • Які головні принципи управління за цілями?
  • Які переваги управління за цілями?
  • Які недоліки управління за цілями?
  • Як впровадити управління за цілями в організації?

Тоже интересно