Різьблені панелі-рельєфи Софійського собору
Українська скульптура бере свій початок у давніх часах, розвиваючись у тісному зв'язку з архітектурою. Значну роль у внутрішньому оздобленні Софійського собору в Києві, окрім фресок і коштовних мозаїк, відігравали різьблені панелі-рельєфи.
Сировиною для панелей служили шифер і мармур. Овруцький пірофілітовий сланець (шифер), легкий в обробці, добувався поблизу міста Овруч. Його використовували для тесаних архітектурних деталей (карнизів), мозаїчних підлог, парапетів галерей центральної нави собору та кам'яних саркофагів князів.
На хорах храму збереглися десять панелей з овруцького каменю. Чільні боки панелей, повернуті у простір головної нави, прикрашені складним геометричним плетивом. Геометричний центр панелей зазвичай відведено заокругленій розетці, облямованій плетивом чи вінком з листям. Розетки бувають або орнаментальними, або із зображенням орла.
Плетиво стрічки безкінечне, утворюючи складний візерунок хвилястих ліній, кілець і складних симетричних вузлів. Одна з панелей має стрічку, що утворює математично правильні дванадцять ділянок, подібних до ділянок східних арабських килимів.
Характерні особливості
Панелі-рельєфи Софійського собору демонструють такі характерні особливості:
- Тісний зв'язок з архітектурою
- Використання місцевої сировини (овруцького шиферу)
- Складні геометричні плетива
- Наявність розеток з орнаментами або зображеннями орлів
- Бескінечність плетива, що утворює складні візерунки
Технологія виконання
Технологія виконання різьблених панелей передбачала використання різців та інших інструментів. Спочатку на кам'яній плиті робили олівцем або вугіллям ескіз майбутнього рельєфу. Потім за допомогою різця видаляли зайвий матеріал, залишаючи рельєфні зображення. Після цього поверхню панелей могли додатково обробляти, щоб надати їм більшої виразності.
Художнє значення
Різьблені панелі-рельєфи Софійського собору є цінними творами українського скульптурного мистецтва. Вони демонструють високий рівень майстерності середньовічних майстрів і є важливим джерелом інформації про художню культуру Київської Русі.
Різьблені панелі-рельєфи Софійського собору є унікальними зразками української скульптури періоду Київської Русі. Виконані з місцевої сировини, вони демонструють високий рівень майстерності ремісників того часу. Панелі відіграють важливу роль у внутрішньому оздобленні собору, доповнюючи фрески та мозаїки і створюючи гармонійний і величний ансамбль.
Часто задаються питання
- Який матеріал використовували для панелей? (Овруцький шифер, мармур)
- Скільки панелей збереглося на хорах собору? (Десять)
- Який геометричний елемент зазвичай був у центрі панелей? (Розетка)
- Чим прикрашали плетиво на панелях? (Візерунками хвилястих ліній, кілець і симетричних вузлів)
- Яка особливість однієї з панелей? (Стрічка, що утворює дванадцять математично правильних ділянок)