Українська робітничо-селянська спілка

Українська робітничо-селянська спілка (УРСС): шлях від поразки до ненасильницької боротьби

У повоєнній Україні, де панував тоталітарний радянський режим, спалахнув полум'я національно-визвольної боротьби. Українська робітничо-селянська спілка (УРСС) стала першою підпільною організацією партійного типу, яка, відмовившись від насильницьких методів боротьби, обрала шлях ненасильницького і правового здобуття незалежності України.

Зародження УРСС: спадщина ОУН-УПА та новий курс

Після розгрому Організації українських націоналістів і Української повстанської армії радянська влада святкувала перемогу над українським націоналізмом. Але поразка не зламала волі українського народу до свободи. У підпіллі визрівали нові сили, готові продовжити боротьбу за незалежність.

У 1946 році колишні учасники ОУН-УПА, в тому числі Степан Бойко, Василь Левкович і Василь Охримович, заснували Українську робітничо-селянську спілку. Програма УРСС відрізнялася від ОУНівської тим, що спиралася на мирні та правові методи боротьби з радянською владою.

Легальна і нелегальна діяльність УРСС

УРСС діяла як легальна, так і нелегальна організація. Легальна діяльність включала роботу в культурно-просвітницьких гуртках, участь у виборах до місцевих рад та поширення листівок з закликами до боротьби за незалежність. Нелегальна діяльність полягала в поширенні антирадянської літератури, саботажі радянських заходів та підготовці збройного повстання.

Програма УРСС: ненасильство, правовий шлях, самостійність

Програма УРСС складалася з трьох частин: політичної, економічної та культурно-освітньої. Політична частина програми передбачала створення Української Народної Республіки на принципах демократії, парламентаризму та соціальної справедливості. Економічна частина програми передбачала проведення земельної реформи, націоналізацію промисловості та розвиток кооперації. Культурно-освітня частина програми передбачала розвиток української мови, культури та освіти.

Репресії проти УРСС: арешти, тортури, розстріли

Діяльність УРСС не могла залишитися непоміченою радянськими спецслужбами. Почалися масові арешти членів організації. Багатьох із них було засуджено до тривалих термінів ув'язнення, а деяких і до розстрілу. Але, незважаючи на репресії, УРСС продовжувала свою діяльність.

Внесок УРСС у національно-визвольну боротьбу

УРСС відіграла важливу роль у національно-визвольній боротьбі українського народу. Вона стала першою підпільною організацією партійного типу, яка висунула програму ненасильницького і правового здобуття незалежності України. Діяльність УРСС сприяла підтримці незалежності України серед української діаспори та міжнародної спільноти.

Висновок: УРСС – символ ненасильницької боротьби

Українська робітничо-селянська спілка (УРСС) є прикладом того, як поразка може стати початком нового етапу боротьби. Відмовившись від насильницьких методів, УРСС обрала шлях ненасильницького і правового здобуття незалежності України. Діяльність УРСС сприяла підтримці незалежності України серед української діаспори та міжнародної спільноти.

Питання, що часто задаються:

  1. Чому УРСС обрала шлях ненасильницької боротьби?
  2. Які методи боротьби використовувала УРСС?
  3. Які основні положення програми УРСС?
  4. З якими труднощами стикалася УРСС у своїй діяльності?
  5. Який внесок УРСС у національно-визвольну боротьбу українського народу?

Тоже интересно