Що таке апеляційна скарга та як її подати?
Ключові слова: Апеляційна скарга, судовий процес, апеляційний суд, апеляція, судова влада, закон.
У процесі судових тяжб виникають ситуації, коли не згодні з рішенням суду першої інстанції, вважаючи його неправомірним та таким, що порушує ваші права. Саме для таких випадків і передбачений механізм оскарження, який дозволяє захистити порушені права та отримати справедливість. Апеляційна скарга є основним інструментом оскарження судового рішення у вищій судовій інстанції.
З чого складається апеляційна скарга?
Відповідно до закону, апеляційна скарга повинна містити таку інформацію:
- Назва суду, до якого подається скарга;
- ПІБ та адреса особи, яка подає скаргу;
- Дані щодо рішення суду, яке оскаржується (номер справи, дата рішення);
- Обґрунтовані вимоги заявника щодо перегляду судового рішення;
- Перелік документів, які додаються до скарги.
Апеляційна скаргу можна подати особисто до суду або надіслати поштою. Строк подання апеляції становить 30 днів з моменту проголошення рішення судом.
Процедура розгляду апеляційної скарги
Після подачі апеляційної скарги суд починає розглядати її по суті. Зазвичай розгляд апеляційної скарги відбувається в порядку письмового провадження. Суд може також призначити усне засідання, якщо це необхідно для з'ясування обставин справи.
У процесі розгляду апеляційної скарги суд перевіряє обґрунтованість вимог заявника та правомірність рішення суду першої інстанції. Якщо суд вважає, що рішення суду першої інстанції було винесено з порушенням закону, то він може його скасувати або змінювати.
Переглянути рішення суду вищою судовою інстанцією
Рішення апеляційного суду може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого Касаційного Суду.
Висновки
Апеляційна скарга є важливим механізмом захисту прав осіб у судовому процесі. Подаючи апеляційну скаргу, слід дотримуватися вимог закону та ретельно обґрунтовувати свої вимоги.
Часто задавані питання
Що робити, якщо пропущено строк подання апеляційної скарги?
Закон передбачає можливість поновлення пропущеного строку подання апеляційної скарги, але для цього потрібно подати клопотання до суду та обґрунтувати причини пропуску строку.Чи можна подати апеляцію на ухвалу суду?
Так, апеляція на ухвалу суду допускається в тих випадках, коли ухвала прийнята судом з порушенням закону або перешкоджає подальшому розгляду справи.Як оформити апеляційну скаргу?
Апеляційна скарга оформлюється в письмовій формі. Вона повинна містити всі необхідні реквізити, зокрема: назву суду, до якого подається скарга, ПІБ та адресу особи, яка подає скаргу, дані щодо рішення суду, яке оскаржується, обґрунтовані вимоги заявника щодо перегляду судового рішення, перелік документів, які додаються до скарги.Чи потрібно платити судовий збір за подання апеляційної скарги?
Так, за подання апеляційної скарги потрібно сплатити судовий збір у встановленому законом розмірі. Розмір судового збору залежить від суми позову та виду судового рішення, яке оскаржується.Які строки розгляду апеляційної скарги?
Апеляційна скарга розглядається судом протягом двох місяців з дня її надходження до суду. У разі потреби суд може продовжити строк розгляду апеляційної скарги на один місяць.