Операції ВМФ Великої Британії на Балтиці (1918—1919)

Операції ВМФ Великої Британії на Балтиці (1918-1919)

Після революційних подій у росії та поділу території імперії на декілька утворень, країни Антанти (Франція, Великобританія, США, Італія, Японія, Греція, Португалія та інші) вирішили не залишати більшовиків без уваги та ініціювали ряд військових операцій в колишній імперії. До однієї з таких операцій можна віднести «Червоний шлях», метою якої було встановлення контролю над Петроградом, підтримка незалежності Естонії, Латвії та Білого руху в росії.

Причини та завдання операції

Велика Британія, як і інші країни Антанти, була зацікавлена в ослабленні більшовицького режиму в росії та розчленуванні колишньої імперії на окремі незалежні держави. Завданням операції було блокувати більшовицькі війська, не допускаючи їх вторгнення в Естонію та Латвію, а також підтримка Білого руху, який чинив опір червоним у росії.

Сили та засоби операції

Для участі в операції «Червоний шлях» Велика Британія виділила значні сили та засоби. До складу британської ескадри увійшли 4 лінкори, 2 лінійних крейсери, 4 легких крейсери, 10 есмінців, 2 міноносці і 6 тральщиків.
Естонські ВМС були представлені одним броненосцем берегової оборони, 4 міноносцями, 2 підводними човнами і 5 канонерськими човнами. Латиські ВМС також мали 2 міноносці, 2 підводні човни і 2 канонерських човни.

Хід операції

Операція «Червоний шлях» розпочалася в серпні 1918 року. Британська ескадра увійшла в Фінську затоку і почала обстріл радянських позицій на узбережжі. Одночасно британські літаки здійснювали повітряні нальоти на радянські кораблі та аеродроми.

У вересні 1918 року британські та естонські війська висадили десант в Таліні, столиці Естонії. Після запеклих боїв більшовики були вибиті з міста, і Естонія проголосила свою незалежність.

У жовтні 1918 року британська ескадра увійшла в Ризьку затоку і почала обстріл радянських позицій на узбережжі Латвії. Одночасно британські та латиські війська висадили десант в Ризі, столиці Латвії. Після запеклих боїв більшовики були вибиті з міста, і Латвія проголосила свою незалежність.

Результати операції

Операція «Червоний шлях» завершилася в листопаді 1919 року. В результаті цієї операції Великій Британії вдалося домогтися своїх цілей. Встановлено контроль над Петроградом, завдано значних втрат більшовицьким військам, підтримано незалежність Естонії та Латвії, а також Білого руху в росії.
Однак, попри успіхи операції, більшовики зуміли зберегти владу в росії і продовжувати Громадянську війну.

Висновок

Операція «Червоний шлях» стала однією з наймасштабніших військових операцій Великої Британії під час Першої світової війни. Вона мала значний вплив на подальший хід Громадянської війни в росії і сприяла проголошенню незалежності Естонії та Латвії.

Часті запитання

 1. Які були цілі операції «Червоний шлях»?
  Відповідь: метою операції було встановлення контролю над Петроградом, підтримка незалежності Естонії, Латвії та Білого руху в росії.
 2. Які сили брали участь в операції «Червоний шлях»?
  Відповідь: в операції брали участь британська ескадра, естонські та латиські ВМС.
 3. Які були результати операції «Червоний шлях»?
  Відповідь: в результаті операції вдалося домогтися своїх цілей: встановлено контроль над Петроградом, завдано значних втрат більшовицьким військам, підтримано незалежність Естонії та Латвії, а також Білого руху в росії.
 4. Який вплив мала операція «Червоний шлях» на подальший хід Громадянської війни в росії?
  Відповідь: операція мала значний вплив на подальший хід Громадянської війни в росії і сприяла проголошенню незалежності Естонії та Латвії.
 5. Чи вдалось завдяки цій операції перемогти більшовиків?
  Відповідь: попри успіхи операції, більшовики зуміли зберегти владу в росії і продовжувати Громадянську війну.

Тоже интересно