НА ЯКІ КНЯЗІВСТВА РОЗПАЛАСЯ КИЇВСЬКА РУСЬ

На які князівства розпалася Київська Русь?


На розквіті своєї могутності, на рубежі Х-ХІ століть, Київська Русь простягалася від Балтійського моря на півночі до Чорного моря на півдні, від Карпатських гір на заході до річки Волга на сході. Однак влада київського князя над цими величезними територіями з часом все більш послаблювалася. Місцеві князі прагнули більшої незалежності, і в середині ХІІ століття держава почала розпадатися на окремі князівства, кожне з яких прагнуло своєї власної долі.

Причини розпаду Київської Русі

Розпад Київської Русі був зумовлений рядом причин. Однією з головних було посилення місцевої знаті, яка прагнула до самостійності та влади. Також, велику роль зіграли часті набіги кочівників зі степів, які руйнували міста і села, послаблюючи державу. До того ж, зростання населення і освоєння нових територій призвели до того, що Київ уже не міг ефективно контролювати всю територію давньоруської держави. Крім того, християнізація Русі сприяла розколу між північними і південними землями, які мали різні культурні та релігійні традиції.

Які князівства виникли на території Київської Русі?

Після розпаду Київської Русі на її території виникло безліч князівств. Найбільшими з них були:

  • Новгородське князівство – займало територію сучасних Новгородської і Псковської областей, а також частину Карелії і Фінляндії. Князь Новгородський був фактично незалежним правителем і підпорядковувався тільки київському митрополиту.
  • Владимиро-Суздальське князівство – займало територію сучасних Володимирської, Нижегородської, Івановської, Костромської, Ярославської областей, а також частину Мордовії і Удмуртії. Столицею князівства було місто Владимир.
  • Галицько-Волинське князівство – займало територію сучасних Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської, Волинської і Рівненської областей, а також частину Польщі. Столицею князівства було місто Галич.
  • Чернігово-Сіверське князівство – займало територію сучасних Чернігівської, Сумської, Курської і Брянської областей, а також частину Білорусі. Столицею князівства було місто Чернігів.
  • Смоленське князівство – займало територію сучасної Смоленської області, а також частину Тверської і Калузької областей. Столицею князівства було місто Смоленськ.

Наслідки розпаду Київської Русі

Розпад Київської Русі мав як позитивні, так і негативні наслідки для давньоруських земель. З одного боку, він призвів до утворення на території Русі безлічі держав. Це сприяло розвитку культури і науки в цих державах, які стали самостійними центрами культурного життя. З іншого боку, розпад Київської Русі призвів до ослаблення давньоруських земель перед зовнішніми ворогами. Вони стали легкою здобиччю для монголо-татар, які в XIII столітті захопили Русь і встановили над нею свою владу.

Часті питання:

  • Що стало причиною розпаду Київської Русі?
  • Які князівства виникли на території Київської Русі?
  • Яким був найбільший економічний центр Київської Русі на початку XIII ст.?
  • Який князь правив Київською Руссю в 1113-1125 роках?
  • Якими були наслідки розпаду Київської Русі для її території?

Тоже интересно