Коли жінка не може завагітніти?
Жіноче безпліддя – це неспроможність завагітніти після року регулярного незахищеного сексу. Найчастіше безпліддя у жінок пов'язане з проблемами в репродуктивних органах. Безпліддя впливає не тільки на фізичне, а й на емоційне здоров'я жінки. Лікування безпліддя може бути довгим, виснажливим і дорогим, а часто тягне за собою нелегкі випробування.
Причини безпліддя у жінок
Порушення овуляції. Овуляція – це процес, при якому яйцеклітина вивільняється з фолікула в яєчнику. Якщо овуляція не відбувається, жінка не зможе завагітніти.
Захворювання матки та маткових труб. Рубець від кесарева розтину, фіброма матки, ендометріоз, міома матки, гідросальпінкс, запальні захворювання органів малого таза, кісти яєчників можуть блокувати фаллопієві труби, перешкоджаючи заплідненню яйцеклітини спермою.
Гормональні порушення. Проблеми із зачаттям можуть викликати як гормони щитовидної залози, так і гормони гіпофізу. Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) – гормональне порушення, при якому у жінки в яєчниках виростають невеликі кісти.
Аутоімунні захворювання. Антиспермальні антитіла, що виробляються в організмі жінки, сприймають сперматозоїдів як чужорідні тіла та перешкоджають досягненню яйцеклітини сперматозоїдами, блокуючи їх потрапляння у матку.
Інфекції, що передаються статевим шляхом. Хламідіоз, гонорея, герпес, сифіліс, уреаплазмоз викликають у жінок хронічне запалення статевих органів, що може призвести до безпліддя.
Прийом певних препаратів. Антидепресанти, протисудомні, протиаритмічні препарати та хіміотерапія можуть порушити овуляцію і викликати безпліддя.
Вплив факторів навколишнього середовища. Вплив на організм радіації, ртуті, свинцю, кадмію, діоксину і поліхлорованої двофенілу може негативно вплинути на репродуктивну функцію жінки. Куріння, алкоголь, вживання наркотиків та стреси також можуть викликати безпліддя.
Симптоми безпліддя у жінок
- Неможливість завагітніти протягом року регулярного незахищеного сексу.
- Нерегулярні менструації або їх відсутність.
- Сильний біль та/або рясні кровотечі під час менструації.
- Утруднене сечовипускання або дефекація.
- Незвичайні виділення з вагини.
- Біль під час статевого акту.
Діагностика безпліддя у жінок
- Лапароскопія.
- Гістероскопія.
- Ультразвукове дослідження (УЗД) органів малого таза.
- Аналіз крові на гормони.
- Тест на овуляцію.
- Тест на прохідність маткових труб.
- Посткоїтальний тест (ПКТ).
Лікування безпліддя у жінок
Лікуванням безпліддя займається лікар-репродуктолог. Методи лікування безпліддя у жінок залежать від причини, що викликає неможливість завагітніти.
- Медикаментозне лікування.
- Хірургічне втручання.
- Внутрішньоматкова інсемінація (ВМІ).
- Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ).
Профілактика безпліддя у жінок
- Ведіть здоровий спосіб життя.
- Уникайте впливу шкідливих факторів навколишнього середовища.
- Не відкладайте народження дітей на пізніше.
- Обов'язково проходити регулярні огляди у гінеколога.
Висновок
Безпліддя у жінок – це серйозна проблема, але її можна подолати. Якщо Ви не можете завагітніти протягом року, обов'язково зверніться до лікаря. Чим раніше буде виявлена причина безпліддя, тим більше шансів на успішне лікування.
Часті питання про безпліддя у жінок
- Які симптоми безпліддя у жінок?
- Які причини безпліддя у жінок?
- Як діагностується безпліддя у жінок?
- Як лікується безпліддя у жінок?
- Як запобігти безпліддя у жінок?