Хто ж таки цей батько географії?
Напевно, кожному з нас хоч раз доводилося стикатися з географією. Хтось вивчав її в школі, а хтось і досі захоплюється цією наукою. І, звичайно ж, багато хто з нас задавався питанням: хто ж є батьком географії?
Перший географ світу: спроби визначити пріоритет
"Батьком географії" часто називають Анаксимандра Мілетського (611-546 рр. до н.е.). Він був одним з перших філософів, які створили карту світу, а також висловив думку, що Земля має сферичну форму. Інші кандидати на це звання — Геродот (484-425 рр. до н.е.), який написав книгу "Історія", в якій описав різні країни світу, і Клавдій Птолемей (87-168 рр. н.е.), який створив книгу "Географія", в якій зібрав усі відомі на той час знання про Землю.
Звісно, не слід також забувати про Страбона (64 р. до н.е. — 24 р. н.е.) і його "Географію".
Нашумілий труд був певним симбіозом того часу. Він об'єднав у собі елементи математики й астрономії, фізики і фізичної географії, етнографії і біології, а також економіки й політики.
У "Географії" Страбон намагався охопити всю географічну інформацію, яка була йому доступна, від часів давніх греків до його сучасників. Саме "Географія" Страбона, що дійшла до нас частково, стала першим енциклопедичним трактатом з географії: по суті, це був перший цілісний погляд на те, як світ впливає на життя та розвиток різних народів у різні епохи.
Математик-географ: як все починалося
Анаксимандр був одним з перших філософів, які замислювалися про те, як влаштований світ. Він вважав, що Земля має сферичну форму, і що вона розташована в центрі Всесвіту. Він також вважав, що Земля обертається навколо Сонця, і що Місяць обертається навколо Землі.
Світогляд що розширюється: Ератосфен з Кірени
Ератосфен (276 – 194 роки до н. е.) – знаменитий елліністичний математик, астроном, географ, філолог і поет. Як розрахував Ератосфен радіус Землі? Він помітив, що у місті Сієна під час літнього сонцестояння, в полудень, сонце знаходилося в зеніті. А в Олександрії, віддаленої від Сіэни на 800 стадій, в той же день і годину сонце знаходилося під кутом в 7 градусів 12'. Ератосфен припустив, що Земля має сферичну форму і обчислив кут між Олександрією і Сієною. Потім, знаючи, що 360 градусів – це окружність Землі, він розрахував довжину окружності Землі і її радіус.
Подорож за подорожжю
Хто не мріяв мандрувати? Мабуть, таких людей було зовсім небагато. Та на жаль, у давні часи не було літаків і подорожі були надзвичайно важкими і небезпечними. До того ж, не всі мандрівники записували свої подорожі. Тому до нас дійшла лише невелика частина інформації про подорожі давніх людей. Але навіть тієї інформації, яка все-таки збереглася, вистачило, щоб зрозуміти, що люди подорожували по всьому світу задовго до того, як були винайдені літаки і кораблі.
Висновок
Питання про те, хто є батьком географії, досі залишається відкритим. Однак внесок кожного з цих учених у розвиток географії незаперечний. Вони заклали основи науки, яка сьогодні дозволяє нам краще розуміти світ, в якому ми живемо.
Часті запитання
- Хто був першим географом світу?
- Який внесок у розвиток географії зробив Анаксимандр Мілетський?
- Яку книгу написав Геродот?
- Яку книгу написав Клавдій Птолемей?
- Який внесок у розвиток географії зробив Ератосфен з Кірени?