Хто не може бути експертом?
Засуджуючи наші часи, люди часто повторюють фразу про те, що «нині кожен вважає себе експертом, навіть якщо він не має мінімальних знань у питанні, про яке вирішив висловлюватися».
Інформаційна свобода вийшла нам боком. Ми отримали неймовірний доступ до будь-яких даних, але не навчилися аналізувати й перевіряти дані, які отримуємо. Людина, яка щойно вперше відкрила книгу, не стане літературознавцем, навіть якщо прочитає всі твори класиків. Людина, яка взяла до рук боксерські рукавички, не може вийти на професійний ринг. Аналогічно, людина, яка одного разу почула про тему або, не дай бог, прочитала статтю, не є експертом.
Тоді хто ж може бути експертом в сучасному світі і чи є реальні критерії для цього?
1. Глибинні знання з певної теми
Отримати глибокі знання можна лише за умови, що вивчаєте питання роками. Самоосвіта – це не завжди прості пошуки інформації в Google та перегляд чужих робіт. Експерт повинен вміти зіставляти дані з різних джерел, робити висновки, аналізувати та виділяти головну сутність. Здатність бачити проблему під різними кутами – це невіддільна частина експертизи.
2. Розуміння принципів звички
Експерт – це не той, хто щось знає, а той, хто розуміє принципи та механізми. Людина може знати багато чого, але ці знання нічого не варті, якщо не використовувати їх на практиці. І навіть глибоке розуміння принципів і механізмів нічого не варті, якщо ви не можете говорити простою мовою. Жарти жартами, а професор, який плутає пробірки, може нашкодити не лише собі.
3. Уміння доносити інформацію просто та зрозуміло
У кого не було такого вчителя у школі, який знав предмет на сто балів, але так і не навчив нікого? Або у кого не було такого колеги на роботі, який не міг пояснити свої думки? Ви могли перепитати десять разів, а ця людина все одно вивалювала на вас словесний потік абсолютно незнайомих термінів. Чи бував у вас лікар, який зверхньо дивився на вас і навіть не намагався пояснити, що з вами і як він збирається цим займатися? Це не експерти. Експерт – це той, хто може так просто розповісти про проблему, щоб зрозумів навіть п'ятирічна дитина.
Чи є критерії експертизи?
Якщо мати на увазі офіційний статус, то ця людина буде називатися фахівцем, а не експертом. В Україні є спеціальний термін – «кваліфікаційний рівень». Усього таких рівнів сім. Від восьмого до сьомого – базові, від шостого до третього – середні, від другого до першого – високі. У світі немає єдиного визначення поняття «експерт», але є багато асоціацій та товариств, які розробляють свої професійні критерії. Наприклад, Міжнародне товариство статистиків встановило, що експерт – це людина, яка:
- вивчає статистику не менше 5 років;
- має науковий ступінь у галузі статистики;
- виступала із доповідями та статтями;
- має практичний досвід роботи в галузі статистики не менше 3 років.
Сьогодні кожен має можливість стати експертом
Раніше всі шукали інформацію у книгах, словниках, довідниках. Тому кожному очевидно, що знаючий книжковий черв'як – це експерт. Відтоді минуло багато років, а ми й не помітили, як змінилася сама суть поняття експертизи. Якщо ще сто років тому, щоб отримати знання, потрібні був роки, сьогодні знання нічого не варті, якщо ви не можете ними керувати. Це стосується абсолютно будь-якої галузі в будь-якій країні.
Висновок
Пам'ятайте, справжній експерт шукає можливість отримати нові знання та з задоволенням ділиться ними з оточуючими. Якщо вам попалася людина, яка називає себе «гуру» і при цьому не готова відповідати на ваші запитання, не маючи переконливих аргументів, – біжіть від неї, як від вогню.
5 найбільш поширених запитань про те, що потрібно робити, щоб стати експертом
- Які якості повинен мати експерт?
- Як стати експертом у своїй галузі?
- Що потрібно, щоб отримати сертифікат експерта?
- Де та як навчитися на експерта?
- Чи потрібна вища освіта, щоб бути експертом?