ДО ЯКОГО ВІКУ ВИКЛИКАЮТЬСЯ БІЛЬШІСТЬ РЕФЛЕКСІВ ВРОДЖЕНОГО АВТОМАТИЗМУ

До якого віку викликаються більшість рефлексів вродженого автоматизму?

Коли ми говоримо про рефлекси вродженого автоматизму, ми маємо на увазі ті автоматичні й неконтрольовані поведінкові реакції, які проявляються в людини з самого народження. Ці рефлекси є складовою частиною організму, яка відіграє безпосередню роль у виживанні та адаптації організму до навколишнього середовища.

Ссальний рефлекс.

Напевно, найбільш знайомим і всім відомим є смоктальний рефлекс. Ще в утробі матері плід починає робити свої перші смоктальні рухи, а після народження впродовж перших 6 місяців саме цей рефлекс допомагає йому отримати харчування й відчувати матір поряд.

Хапальний рефлекс.

На першому році життя в малюків проявляється хапальний рефлекс, який ділиться на два типи:

* долонний (ладонний): коли тиснемо на внутрішню поверхню долоні, дитина стискає кулачок;
* підошовний: коли натискаємо на подушечку великого пальця ноги, малюк згинає пальці та підтягує ніжки до себе.

Тримається такий рефлекс у немовлят до 4–5 місяців.

Мигальний рефлекс.

Це один із найважливіших рефлексів, який допомагає не тільки немовлятам, а й дорослим захистити рогівку ока від сторонніх предметів, яскравого світла, попадання різкого струменя повітря й будь-яких інших негативних дій. А саме замикання очей відбувається за рахунок скорочення кругового м’яза ока.

Орієнтувальний рефлекс.

Цей допомагає малюкові швидко реагувати на зовнішні стимули, а саме – голос і запах матері, а також будь-які зміни в навколишньому середовищі.

Парашутний рефлекс.

Якщо перевернути дитину на живіт, у неї витягується голова і розкидаються ручки та ніжки.

Чхальний і кашльовий рефлекси.

Ці два рефлекси досить схожі між собою, але полягають у тому, щоб захистити дихальні шляхи дитини від проникнення в них сторонніх предметів. Чим же вони відрізняються?

Кашльовий рефлекс виникає у разі подразнення слизової задньої стінки глотки. І в такому разі відбувається виведення мокротиння з бронхів і легенів (за рахунок скорочення м’язів грудної клітки та діафрагми).

Чхальний рефлекс виникає, коли слизова носа подразнена. І тут відбувається виштовхування повітря з носа зі швидкістю до 150 км/год, а всі сторонні частинки викидаються назовні.

Галантівський рефлекс.

Малюк повертає і закидає голову, якщо провести пальцем по хребту внизу.

Хайдуковський рефлекс.

Цей рефлекс розпочинається з 3–4-го місяця і триває до 10–11-го, а проявляється він у тому, що малюк розводить і згинає ноги, якщо провести пальцем уздовж зовнішнього краю стопи.

Повзучий рефлекс.

Його малюк проявляє ще в перші дні життя, коли повзає по постелі. Таким чином дитина готується до майбутньої ходьби.

Усі рефлекси вродженого автоматизму відіграють важливу роль у житті малюка. Їх перевірка педіатром на перших місяцях життя обов’язкова. А згодом ці рефлекси всіх дітей поступово пригнічуються. А саме більшість рефлексів вродженого автоматизму у дитини зникають до кінця першого року життя.

Часті питання:

  1. Що таке рефлекси вродженого автоматизму?
  2. Які рефлекси вродженого автоматизму є в людини?
  3. Як довго зберігаються рефлекси вродженого автоматизму?
  4. Чому важливо перевіряти рефлекси вродженого автоматизму у немовлят?
  5. Що робити, якщо у немовляти відсутні якісь рефлекси вродженого автоматизму?

Тоже интересно