ЧОМУ НЕ ПЕРЕЙМЕНУВАЛИ КІРОВОГРАДСЬКУ ОБЛАСТЬ

Чому Кіровоградську область не перейменували?

Ми звикли думати, що Кіровоградська область отримала свою назву на честь міста Кіровоград, але це не зовсім так. Власне, вона і назви Кіровоградська ніколи не мала.

Область була утворена 10 січня 1939 року під назвою Зінов'євська, на честь Григорія Зінов'єва, більшовицького революціонера і одного з перших лідерів Комуністичної партії Радянського Союзу. Таким чином в Україні з'явилася одна з трьох областей, названих на честь сталіністських діячів, репресованих і розстріляних за наказом самого Сталіна.

Проте, вже через рік, коли Зінов'єва розстріляли, область перейменували на Кіровоградську, на честь іншого більшовика Сергія Кірова, якого також було вбито в 1934-му році.

За роки існування УРСР всі три області зазнали перейменування: Одеська у 1939-му отримала свою офіційну назву, а Чернігівська у 1954-му році. Лише Кіровоградська область понад півстоліття носила ім'я людини, яка, звісно, причетна до історії революційного руху в росії, але до нашої області не мала жодного стосунку. Окрім того, на відміну від Зінов'єва і Кірова, які були народжені в кінці XIX століття, Черняхівський загинув наприкінці Другої світової війни.

Протягом усієї своєї історії на території Кіровоградщини проживали племена скіфів, сарматів, гунів та інших кочових народів, що постійно мігрували у дикому полі. В більш давній період тут жили землеробські племена трипільської культури, що залишили після себе велику кількість археологічних пам'яток.

Тож більшість краєзнавців схиляються до думки, що Кіровоградщина отримала свою назву через вигідне географічне положення у центральній частині України.

Щодо сучасної назви, то ще в перші роки незалежності стояло питання про її перейменування, але зрештою від ідеї відмовилися. Багато хто впевнений, що наступний етап декомунізації таки настане і Кіровоградщина отримає свою справжню назву.

Чи могли назвати область Черняхівською, на честь відомого полководця?

Могли, але на той час вже було прийнято рішення назвати Черняхівською область з центром у місті Чернігові. Хоча для міста Кіровоград й області це ім'я було б більш підходящим, оскільки саме тут, у с. Мельники в 1944 році загинув генерал Черняхівський.

Чи пропонувались якісь альтернативні назви?

Так, було дуже багато пропозицій. Найпопулярнішими були:

  • Історична назва – Єлисаветградська, на честь засновниці – імператриці Єлизавети Петрівни.

  • Козацька назва – Полтавська. У 1657-65 роках на теренах сучасної Кіровоградської області існувала Полтавська полкова сотня.

  • Географічна назва – Степова, оскільки це саме степова частина України.

  • Культурна назва – Гоголівська. Микола Гоголь провів своє дитинство у с. Василівка. Ця пропозиція найменш популярна серед місцевих жителів.

Чи можна перейменувати область вже зараз?

Згідно зі статтею 138 Конституції України питання про перейменування регіонів належить до виключної компетенції Верховної Ради. Тож наразі і депутати, і громадськість можуть лише ініціювати це питання. Мінімальна кількість голосів за перейменування – 226.

Чи впливає назва області на життя її жителів?

Звісно, що не може не впливати. Кіровоградська область – єдина область України, що носить ім'я будь-якого політичного діяча.

Поширені запитання:

  1. Чому Кіровоградську область не перейменовували з 1991 року?
  2. Які були пропозиції щодо перейменування області?
  3. Яку назву отримав Кіровоград після декомунізації?
  4. Чи є Кіровоградська область унікальною у своєму роді?
  5. Коли має відбутися наступний етап декомунізації?

Тоже интересно