Чому коти бачать вночі?
Завдяки спеціальним морфологічним та фізіологічним особливостям будови ока, домашні вихованці добре орієнтуються в темряві. Коти можуть бачити при мінімальному рівні освітлення, пов’язано це з низкою факторів. У людей і більшості тварин камери в очах мають колбочки, відповідальні за кольоровий зір, і палички, що забезпечують сутінковий зір. У кішок також є ці структури, але співвідношення різних типів цих клітин у них відрізняється. Колбочок, відповідальних за колірний зір, у них менше. У кішок відносно більше паличок, що дозволяє їм добре бачити в слабкому освітленні.
Особливості будови котячого ока
Коти та інші хижаки мають добре розвинені очі, що допомагає їм полювати в темряві. Їхні очі відрізняються від людських за низкою параметрів:
- більший розмір: очі кішок відносно більше порівняно з розміром їх голови, тому дозволяють краще бачити вночі;
- розширювані зіниці: зіниці у кішок можуть розширюватися до 13 мм, у 7 разів більше, ніж у людини, це допомагає їм вловлювати більше світла;
- тапетум: це шар клітин на задній стінці очного яблука, він відбиває світло, що потрапляє на сітківку, даючи можливість краще адаптуватися до нічного бачення;
- висока світлочутливість: коти можуть бачити в умовах освітлення, в яких людині все здається темним;
- поліпшена гострота зору: коти мають поліпшену гостроту зору в умовах низького освітлення;
Як це допомагає їм полювати?
Усі ці особливості дозволяють кішкам добре бачити вночі. Це дає їм перевагу в пошуках їжі. Кішки особливо ефективні при нічному полюванні, оскільки можуть бачити як в крихітній кількості світла, так і в повній темряві. Ця здатність допомагає їм вистежувати здобич і виявляти суперників.
Є помилка, що у котів краще бачення, ніж у людей
Найпоширеніший міф про зір котів — він у вісім разів кращий за людину. Це неправда. Хоча коти мають ряд переваг перед людьми, коли йдеться про нічний зір, все ж, людський зір краще при яскравому світлі. Люди краще відчувають дрібні деталі, тоді як кішки — рухи. Коти покладаються в грі та повсякденному житті на інстинкти та органи чуття більше, ніж на зір.
Висновок
Підбиваючи підсумок, можна сказати, що зір кішок набагато відрізняється від людського. Хоча вони і не бачать у повній темряві, але здатні розрізняти об’єкти при мінімальному рівні освітлення, тому можуть орієнтуватися вночі й у приміщеннях з відсутністю штучного освітлення. Усе завдяки особливій будові їхніх очей, яка була сформована в процесі еволюції, щоб допомагати їм виживати в дикій природі.
Питання, що часто задаються
- У моєї кішки зіниця відрізняється від інших. Про що це свідчить?
- Чи всі кішки мають однакові особливості нічного зору?
- Зір кота з віком погіршується?
- Чи можуть кішки бачити у повній темряві?
- Чи є захворювання, що впливають на зір котів?