ЧИМ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ДОГОВІР ПІДРЯДУ ВІД ДОГОВОРУ ПРО НАДАННЯ ПОСЛУГ

Чим відрізняється договір підряду від договору про надання послуг?

При виконанні різних завдань у цивільному обороті часто виникає необхідність укладати договори на виконання робіт або надання послуг. Однак не всі розуміють, у чому полягає відмінність між цими видами угод і як правильно їх укладати. У цій статті ми розглянемо ключові відмінності між договором підряду та договором про надання послуг відповідно до українського законодавства.

  1. Предмет договору

Головна відмінність між договором підряду та договором про надання послуг полягає в предметі договору. Предметом договору підряду є виконання певних робіт, а предметом договору про надання послуг є здійснення певних дій або activities, спрямованих на задоволення потреб замовника.

  1. Результат договору

За договором підряду підрядник зобов'язується виконати певну роботу за певну плату і здати її результат замовнику. Іншими словами, результатом договору підряду є виконана робота, яка може мати матеріальне вираження (наприклад, побудований будинок, надані послуги з ремонту, проведена зварювання тощо).
За договором про надання послуг виконавець зобов'язується здійснити певні дії за певну плату, але результат цих дій може не мати матеріального вираження. Наприклад, наданням послуг може вважатися надання юридичної консультації, проведення аудиту, надання медичної допомоги та багато іншого.

  1. Ризик випадкової загибелі або пошкодження

Якщо в процесі виконання робіт за договором підряду трапиться випадкова загибель або пошкодження предмета договору, то ризик несе підрядник (якщо інше не передбачено в договорі). Тобто матеріальну відповідальність за втрату або псування об'єкта виконання несе підрядник.
У разі договору про надання послуг ризик втрати або пошкодження майна замовника, яке використовується при наданні послуг, несе сам замовник.

  1. Порядок здачі-приймання робіт

Після виконання робіт за договором підряду підрядник зобов'язаний передати результат виконаних робіт замовнику, а замовник зобов'язаний їх прийняти. Якщо замовник не задоволений якістю виконаних робіт, то він має право відмовитися від їх приймання і вимагати переробки або виплати компенсації.
За договором про надання послуг немає такого обов'язкового порядку здачі-приймання виконаних робіт. Замовник може перевіряти якість наданих послуг під час їх виконання або після їх завершення, але він не має права відмовитися від приймання виконаних послуг, якщо вони були надані відповідно до умов договору.

  1. Гарантійні зобов'язання

Підрядник за договором підряду несе гарантійні зобов'язання за виконані роботи. Гарантійні зобов'язання можуть бути передбачені законом або договором. Якщо в процесі експлуатації результатів виконаних робіт виявляться недоліки, то підрядник зобов'язаний їх усунути за свій рахунок.
У договорі про надання послуг гарантійні зобов'язання, як правило, не передбачені. Однак якщо замовник виявить недоліки в наданих послугах, то він може вимагати від виконавця їх усунення або виплати компенсації.

На додаток до вищезазначених відмінностей, договір підряду та договір про надання послуг можуть також відрізнятися за іншими важливими параметрами, такими як:

  • обчислення строків виконання договору;
  • порядок оплати за виконані роботи або надані послуги;
  • відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання умов договору.

З урахуванням зазначених відмінностей, при укладанні договору необхідно правильно визначити його вид, щоб максимально захистити свої права і інтереси.

Висновок

Отже, договір підряду та договір про надання послуг є різними видами договірних правовідносин, які мають свої особливості. При укладанні договору важливо правильно визначити його вид, щоб максимально захистити свої права і інтереси. У більшості випадків, для виконання конкретного завдання залучають підрядника, а не виконавця послуг. Проте, якщо у вас є якесь питання щодо того, який вид договору слід укладати в конкретному випадку, найкраще звернутися за консультацією до юриста.

Часті запитання

  1. Що таке договір підряду?
  2. Що таке договір про надання послуг?
  3. У чому полягає ключова відмінність між договором підряду та договором про надання послуг?
  4. Які існують особливості договору підряду?
  5. Які існують особливості договору про надання послуг?

Тоже интересно