9-та гвардійська армія (СРСР)

Дев’ята Гвардійська Армія (9 Гв. А) – Легенда Другої Світової

Серед багатьох славетних сторінок історії радянських військ в роки Великої Вітчизняної війни особливе місце займає бойовий шлях Дев’ятої гвардійської армії (9 гв. А). Ця армія була сформована в серпні 1941 року і пройшла славний бойовий шлях від Сталінграда до Берліна.

Особовий склад 9 гв. А відзначився високим професіоналізмом, мужністю і героїзмом. За роки війни армія брала участь у найважливіших битвах і операціях, таких як Сталінградська битва, Курська битва, Дніпровсько-Карпатська операція, Львівсько-Сандомирська операція, Вісло-Одерська операція і Берлінська наступальна операція.

Формування та перші битви

Дев’ята гвардійська армія була сформована на базі 6-ї резервної армії, яка в серпні 1941 року увійшла до складу Брянського фронту. Першим командувачем армії був генерал-майор Іван Родіонов. У вересні 1941 року армія взяла участь в обороні міста Орла, а в жовтні – в контрнаступі радянських військ під Москвою.

Сталінградська битва

Одним з найважливіших етапів в історії 9 гв. А стала Сталінградська битва. Влітку 1942 року армія була перекинута на південний напрямок і включена до складу Сталінградського фронту. У ході оборони Сталінграда армія вела запеклі бої з німецькими військами, утримуючи важливі рубежі на підступах до міста.

Битва на Курській дузі

Після перемоги під Сталінградом 9 гв. А брала участь в Курській битві. Влітку 1943 року армія була включена до складу Центрального фронту і зайняла оборону на північному фасі Курської дуги. У ході битви армія відбила всі атаки німецьких військ і завдала їм великих втрат.

Визволення України та Європи

Після перемоги на Курській дузі 9 гв. А продовжила наступ на захід. Армія брала участь у визволенні України, Молдавії, Румунії, Польщі та Чехословаччини. Взимку 1945 року армія форсувала Одер і взяла участь в Берлінській наступальній операції. 2 травня 1945 року армія увійшла до Берліна і зустрілася з військами союзників на Ельбі.

За героїзм, мужність і високу бойову майстерність особового складу армії було присвоєно гвардійське звання. 9 гв. А була однією з найбільш боєздатних і шанованих армій радянських військ.

Висновок

Дев’ята гвардійська армія пройшла славний бойовий шлях від Сталінграда до Берліна. Армія брала участь у найважливіших битвах і операціях, внесла вагомий внесок у перемогу над нацистською Німеччиною. Героїзм і мужність її бійців і командирів стали символом відваги і військової майстерності радянських військ.

Часті питання

 1. Які були основні завдання 9 гв. А під час Сталінградської битви?

  Основними завданнями 9 гв. А під час Сталінградської битви були: оборона підступів до міста, утримання важливих рубежів і нанесення ударів по противнику.

 2. Яку роль зіграла 9 гв. А в битві на Курській дузі?

  9 гв. А відіграла важливу роль в битві на Курській дузі. Армія займала оборону на північному фасі Курської дуги і відбила всі атаки німецьких військ.

 3. Які країни визволила 9 гв. А під час Другої світової війни?

  9 гв. А брала участь у визволенні України, Молдавії, Румунії, Польщі та Чехословаччини.

 4. Які нагороди отримала 9 гв. А за свої бойові заслуги?

  9 гв. А була нагороджена орденами Леніна, Червоного Прапора, Суворова та Кутузова.

 5. Якою була чисельність 9 гв. А на кінець війни?

  На кінець війни чисельність 9 гв. А становила близько 100 000 осіб.

Тоже интересно