Дев'ята гвардійська армія: легендарне радянське формування під час Німецько-радянської війни
Дев'ята гвардійська армія (9 гв. А) була оперативним об'єднанням сухопутних військ радянських військ, загальновійськовою армією в роки Німецько-радянської війни. За героїзм, мужність і високу бойову майстерність особового складу армії було присвоєно гвардійське звання.
Історія формування
9 гв. А була створена 18 вересня 1941 року шляхом переформування 66-ї армії. Командувачем армії був призначений генерал-лейтенант І.В. Болдін. У складі армії були 3 стрілецьких корпуси, 2 артилерійських полку і ряд інших частин і підрозділів.
Бойовий шлях
9 гв. А брала участь у битві за Москву, де вона відіграла важливу роль у зупинці німецького наступу. У грудні 1941 року армія була перекинута на Південно-Західний фронт, де вона брала участь у битві за Харків. У ході цієї битви армія зазнала значних втрат, але зуміла відбити наступ німецьких військ.
Влітку 1942 року 9 гв. А була перекинута на Сталінградський фронт, де вона брала участь у Сталінградській битві. Армія відіграла важливу роль в обороні Сталінграда та подальшому розгромі німецьких військ.
У 1943 році 9 гв. А брала участь у битві за Курськ, де вона успішно оборонялася від наступу німецьких військ. Після Курської битви армія перейшла в наступ і визволила ряд міст, у тому числі і Київ.
У 1944 році 9 гв. А брала участь у Львівсько-Сандомирській операції, в ході якої вона визволила ряд міст, у тому числі і Львів. Після Львівсько-Сандомирської операції армія перейшла в наступ у Карпатах і вийшла на територію Чехословаччини.
У 1945 році 9 гв. А брала участь у Берлінській операції, в ході якої вона штурмувала Берлін і з'єдналася з військами 1-го Білоруського фронту. Після взяття Берліна армія продовжила наступ і вийшла на Ельбу, де вона зустрілася з американськими військами.
Нагороди
За героїзм, мужність і високу бойову майстерність особового складу 9 гв. А була нагороджена орденами:
- Червоного Прапора;
- Суворова 2-го ступеня;
- Кутузова 2-го ступеня;
- Богдана Хмельницького 1-го ступеня.
Герої
Серед воїнів 9 гв. А було багато героїв, які були відзначені високими державними нагородами:
- Герої Радянського Союзу:
- Генерал-полковник І.В. Болдін;
- Генерал-майор М.М. Попов;
- Генерал-майор В.П. Дубов;
- Герой Радянського Союзу І.Н. Кожедуб;
- Герой Радянського Союзу О.І. Покришкін;
- Герой Радянського Союзу М.М. Раскова.
Висновок
Дев'ята гвардійська армія була одним з найславніших формувань радянських військ під час Німецько-радянської війни. Завдяки героїзму, мужності і високій бойовій майстерності особового складу, армія заслужила велику славу і назавжди вписала своє ім'я в історію Великої Вітчизняної війни.
Часті питання, що часто задаються:
- Якими були основні бойові завдання 9 гв. А?
- Дев'ята гвардійська армія мала завдання обороняти Москву, Сталінград, Курськ, Київ, Львів, Берлін та інші важливі міста.
- Якими були найважливіші битви, в яких брала участь 9 гв. А?
- Дев'ята гвардійська армія брала участь у боях, битві за Москву, Сталінградська битва, битва за Курськ, Львівсько-Сандомирська операція, Берлінська операція та інших.
- Якими були нагороди 9 гв. А?
- Дев'ята гвардійська армія була нагороджена орденами Червоного Прапора, Суворова 2-го ступеня, Кутузова 2-го ступеня, Богдана Хмельницького 1-го ступеня.
- Якими були герої 9 гв. А?
- Серед героїв 9 гв. А були І.В. Болдін, М.М. Попов, В.П. Дубов, І.Н. Кожедуб, О.І. Покришкін, М.М. Раскова та інші.
- Яке значення мала 9 гв. А для перемоги у Великій Вітчизняній війні?
- Дев'ята гвардійська армія відіграла важливу роль у перемозі у Великій Вітчизняній війні, успішно воюючи на всіх фронтах.