18-см коротка гармата М80 (Австро-Угорщина)

18-см коротка гармата М80: Могутня австро-угорська гаубиця Першої світової війни

18-см коротка гармата М80 була потужною гаубицею, яка служила кінцевим аргументом Австро-Угорської імперії в артилерійських дуелях Першої світової війни. Історія її створення, характеристики, бойове застосування — все це нерозривно пов'язане з перебігом Великої війни, в якій Австро-Угорщина зіграла знакову роль. Сядьте зручніше, бо ми вирушаємо в подорож у світ військової історії, де коротка гармата М80 з її масою майже в 7 тонн тримає головну роль.

Передумови

На початку 20 століття артилерія переживала період бурхливого розвитку. Численні модернізації, впровадження нових технологій та нарощування калібрів — змагання за найпотужнішу та найефективнішу зброю ставало дедалі запеклішим. У цій гонці Австро-Угорська імперія не хотіла відставати від своїх супротивників, особливо Німеччини та росії. Так, у 1914 році, коли постріл сербського націоналіста в Сараєві пролунав на весь світ, збройні сили Австро-Угорщини вже готувалися до війни, яка мала змінити хід історії.

Створення короткої гармати М80

У 1914 році австро-угорська армія, оцінюючи досвід балканських воєн, зрозуміла, що їй не вистачає важких гаубиць. У 1915 році Шкода, провідний виробник зброї в Австро-Угорщині, отримала замовлення на розробку такої гармати. Команда талановитих інженерів, очолювана Йозефом Прешеком, взялася за роботу з ентузіазмом.

За основу конструкції взяли 18-см польову гаубицю M 11. Але не все так просто. Потрібно було знайти баланс між мобільністю та вогневою міццю. Інженерам Шкода вдалося це зробити, подовживши ствол, зменшивши відкат і збільшивши кут вертикального наведення. У результаті народилася 18-см коротка гармата М80, яка отримала наступні характеристики:

  • Калібр: 180 мм
  • Маса: 6800 кг
  • Довжина ствола: 3250 мм
  • Вогнева дальність: до 9,5 км
  • Швидкострільність: 1-2 постріли за хвилину

Наступним кроком було випробування гармати на полі бою. Дебют короткої гармати М80 відбувся на італійському фронті у 1916 році. З перших же пострілів гармата продемонструвала свою смертоносну міць, пригнічуючи ворожу артилерію та руйнуючи окопи противника.

Бойовий шлях короткої гармати М80

Зі своєю новою іграшкою австро-угорські артилеристи поспішили на східний фронт, де бої не вщухали ані на день. 18-см коротка гармата М80 стала важливою артилерійською системою в боях проти російської армії. Здатність гармати вести вогонь з великою швидкістю та точністю не залишала сумнівів у її смертоносності.

Але не тільки на східному фронті коротка гармата М80 заслужила свою славу. В Італії вона стала грозою для італійської оборони. У 1917 році під час битви при Капоретто гармати М80 разом з іншими австро-угорськими військами прорвали італійські лінії, захопивши Трентіно та велику частину Венето.

У міру того, як війна затягувалася, австро-угорські війська виснажувалися, а ресурси зменшувалися. Поставки боєприпасів для гармат М80 стали проблемою, і їх стали використовувати переважно для оборонних цілей. Проте навіть у таких умовах 18-см коротка гармата М80 продовжувала бути грізною зброєю, яку союзники поважали і боялися.

Оцінка ефективності

18-см коротка гармата М80 зарекомендувала себе як надійна та ефективна артилерійська система. Її велика дальність стрільби та точність дозволяли завдавати втрат противнику з відносно безпечної відстані. Швидкострільність гармати вражала, а снаряди завдавали серйозних руйнувань.

Водночас гармата М80 не була позбавлена недоліків. Її велика вага ускладнювала перевезення та розгортання на полі бою. Крім того, гармата вимагала великої кількості боєприпасів, що створювало логістичні проблеми.

Висновок

18-см коротка гармата М80 була потужною та ефективною артилерійською системою, яка зіграла важливу роль у бойових діях австро-угорської армії під час Першої світової війни. Її далекобійність, точність і скорострільність робили її грізним противником для ворожих військ, але велика вага та логістичні проблеми обмежували її потенціал.

Часті запитання

  1. Чому Австро-Угорщина розробила 18-см коротку гармату М80?
  2. Які були основні характеристики гармати М80?
  3. Де і коли гармата М80 вперше була використана в бою?
  4. Які були основні переваги та недоліки гармати М80?
  5. Яку роль гармата М80 відіграла в ході Першої світової війни?

Тоже интересно